Како и колку често треба да ја чистите пеглата за коса?

Експертката за коса Џо Робертсон од Велика Британија тврди дека керамичките плочки на пеглата за коса можат да содржат многу нечистотии.

kako-i-kolku-chesto-treba-da-ja-chistite-peglata-za-kosa-001.jpg

Бактериите се таложат на пеглата со секое нејзино користење, па доколку не јa чистите редовно можете да ја оштетите. Потребно е темелно да ја чистите пеглата за коса најмалку на секои три месеци.

„Откако ќе завршите со пеглање, оставете ја пеглата да се излади. Откако доволно ќе се излади можете да ја исчистите со мека влажна ткаенина или влажни марамчиња, но никако не смеете да ја ставате под вода“, советува Робертсон.

kako-i-kolku-chesto-treba-da-ja-chistite-peglata-za-kosa-02.jpg

Таа истакнала дека кога станува збор за тоа колку често ја чистат пеглата, повеќето девојки изјавиле дека воопшто не ја чистеле, ниту пак знаеле дека треба да го прават тоа.

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Како да го исчистите ѓонот на патиките со само 3 состојки што веќе ги имате дома? (видео) Белиот ѓон на патиките е кошмар за чистење. Доколку и вие сте од оние што веќе п...
9 работи на кои е подобро да не штедите, за да не се каете Паметните луѓе точно знаат на што треба да го потрошат својот буџет и на што не ...
10 грешки при перењето со кои несвесно ја уништувате облеката Не ја одделувате облеката според боја и материјал и скоро никогаш не ја чистите ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg