Вапцање на пареа – Нова техника со која нема да си ги обоите рацете

Ни се ближи Велигден, па време е да се потсетиме на техники за креативно да ги офарбаме овогодинешните јајца, со оглед на тоа што повеќето веќе сме дома и имаме „вишок“ време.

vapcanje-na-parea-nova-tehnika-so-koja-nema-da-si-gi-oboite-racete-01.jpg

Ви предлагаме да пробате нова техника која не е ниту комплицирана, ниту скапа.

Јајцата сварете ги ден претходно, пред да ги фарбате.

Кога добро ќе се изладат, може да почнете со нивно боење. Земете повеќе кесички во шарени бои.

Јајцата пропрскајте ги со оцет, па распоредете ги на метална цедилка.

vapcanje-na-parea-nova-tehnika-so-koja-nema-da-si-gi-oboite-racete-04.jpg

Наполнете едно тенџере со вода, па ставете ја цедилката. Јајцата не смее да се допираат со водата. Ставете на рингла.

Додека водата се загрева, отворете ги кесичките со саканите бои и пропрскајте ги јајцата. Кога ќе ги ставите сите бои, повторно пропрскајте ги јајцата со оцет, за да почнат да се растекуваат. Но, не претерувајте со количината.

vapcanje-na-parea-nova-tehnika-so-koja-nema-da-si-gi-oboite-racete-02.jpg

Покријте го садот и оставете ги јајцата на тивок оган. Пареата ќе си ја направи магијата.

Кога јајцата ќе бидат обоени, може да ги исплакнете под млаз вода. Оставете да се исушат, пребришете со малку зејтин и поставете ги во кошницата.

vapcanje-na-parea-nova-tehnika-so-koja-nema-da-si-gi-oboite-racete-05.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

8 трикови со кои ќе си го олесните готвењето (и ќе заштедите пари) Ако ви останат многу свежи зачини што не можете да ги искористите пред да се рас...
Велигденски трик: Како да ги избелите жолтите јајца при варењето, со само две состојки? (видео) За црвена боја потребни се жолти јајца, но ако ги бојадисувате во пастелни бои т...
Кујнски ножеви и уште 7 работи за кои вреди да потрошите повеќе пари Ако го користите лаптопот само за забава, можете да поминете и со поевтин модел....

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg