Вапцање на пареа – Нова техника со која нема да си ги обоите рацете


Вапцање на пареа – Нова техника со која нема да си ги обоите рацете

Ни се ближи Велигден, па време е да се потсетиме на техники за креативно да ги офарбаме овогодинешните јајца, со оглед на тоа што повеќето веќе сме дома и имаме „вишок“ време.

vapcanje-na-parea-nova-tehnika-so-koja-nema-da-si-gi-oboite-racete-01.jpg

Ви предлагаме да пробате нова техника која не е ниту комплицирана, ниту скапа.

Јајцата сварете ги ден претходно, пред да ги фарбате.

Кога добро ќе се изладат, може да почнете со нивно боење. Земете повеќе кесички во шарени бои.

Јајцата пропрскајте ги со оцет, па распоредете ги на метална цедилка.

vapcanje-na-parea-nova-tehnika-so-koja-nema-da-si-gi-oboite-racete-04.jpg

Наполнете едно тенџере со вода, па ставете ја цедилката. Јајцата не смее да се допираат со водата. Ставете на рингла.

Додека водата се загрева, отворете ги кесичките со саканите бои и пропрскајте ги јајцата. Кога ќе ги ставите сите бои, повторно пропрскајте ги јајцата со оцет, за да почнат да се растекуваат. Но, не претерувајте со количината.

vapcanje-na-parea-nova-tehnika-so-koja-nema-da-si-gi-oboite-racete-02.jpg

Покријте го садот и оставете ги јајцата на тивок оган. Пареата ќе си ја направи магијата.

Кога јајцата ќе бидат обоени, може да ги исплакнете под млаз вода. Оставете да се исушат, пребришете со малку зејтин и поставете ги во кошницата.

vapcanje-na-parea-nova-tehnika-so-koja-nema-da-si-gi-oboite-racete-05.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Како велигденските јајца да ви траат до следниот Велигден? Минавте часови и часови во правење на вашето уметничко дело, а тоа има рок на тр...
Мали трикови како да ги исчистите омилените бели патики Со завршувањето на сезоната на снегови, дождови и извалкани чизми, доаѓа времето...
Итри трикови кои ќе ви ги сочуваат чевлите и облеката Многу често омилените чевли или омиленото парче облека може да се уништи од невн...