Покрај тоалетот, кои се највалканите места и предмети во домот?

Кафемат

Сигурно секогаш наоѓате причина за да го избегнете темелното чистење на кафематот, но и тој е предмет со многу бактерии.

Не заборавајте дека бактериите од него можат да завршат и во вашето кафе.

pokraj-toaletot-koi-se-najvalkanite-mesta-i-predmeti-vo-domot-04.jpg

Кујнски мијалник

И вашиот мијалник е повалкан отколку што мислите. Причината е што покрај садови, во него сигурно миете и храна, па ако остане нешто, бактериите имаат со што да се хранат.

Даски за сечење

На даските за сечење има гребаници од ножот кои лесно се полнат со храна, затоа и тие се погодно место за бактерии.

После секоја употреба, исчистете ја даската со мешавина од оцет и вода, а потоа исплакнете ја со жешка вода.

pokraj-toaletot-koi-se-najvalkanite-mesta-i-predmeti-vo-domot-05.jpg

Држачи за четки за заби

Бидејќи на држачите има влага, и овде се создаваат многу бактерии. А, сигурно не сакате некои од нив да завршат на четката за заби.

Сунѓери

Веќе напоменавме дека сунѓерите се највалканиот предмет во домот. Најдобро е да го менувате сунѓерот на секои две недели, или темелно да го исчистите со раствор од оцет и вода.

pokraj-toaletot-koi-se-najvalkanite-mesta-i-predmeti-vo-domot-6.jpg

Спирова С. | ЦрнобелоБи можело да ве интересира:

Предмети во домот што може (и треба) да ги замените со поеколошки варијанти Наместо пластични, купете неколку метални сламки кои ќе можете да ги користите с...
Торба за пазарење, цедалка: 10 работи кои ги користиме често, а не ги чистиме правилно Кога последен пат сте го избришале капакот на корпата за отпадоци или сте ја исп...
Како да го исчистите ѓонот на патиките со само 3 состојки што веќе ги имате дома? (видео) Белиот ѓон на патиките е кошмар за чистење. Доколку и вие сте од оние што веќе п...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg