Испробани начини: Како да исчистите супер лепак од прстите?

Супер лепакот е одлична прва помош за скршените работи, но залепените прсти никогаш не се добра работа..

isprobani-nachini-kako-da-iscistite-super-lepak-od-prstite-01.jpg

Непријатното чувство на затегнатост може да го отстраните на повеќе начини:

- Истријте малку морска сол низ прстите, кои претходно сте ги натопиле во вода. Потоа исплакнете.

- Ставете малку масло на памукче и тријте ја кожата каде ви се истурил лепакот.

- Може да направите и мешавина од сапун, оцет и топла вода. Потопете ги рацете неколку минути и излупете го лепакот.

isprobani-nachini-kako-da-iscistite-super-lepak-od-prstite-03.jpg

- Намачкајте малку вазелин, оставете го да отстои 10-тина минути и избришете со пешкир.

- Нанесете малку ацетон на памукче и повторно тријте ја кожата на која ви се истурил лепакот.

- За крај, можеби звучи чудно, но секогаш може да го отстраните грубиот залепен дел со турпија.

isprobani-nachini-kako-da-iscistite-super-lepak-od-prstite-02.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Збир од трикови за кои ќе си помислите: „како не сум се сетил/а на ова?“ Само една фотка има моќ да ви го олесни животот и тоа ќе ви се потврди во продол...
9 работи на кои е подобро да не штедите, за да не се каете Паметните луѓе точно знаат на што треба да го потрошат својот буџет и на што не ...
Кујнски ножеви и уште 7 работи за кои вреди да потрошите повеќе пари Ако го користите лаптопот само за забава, можете да поминете и со поевтин модел....

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg