Како лалињата да ви издржат подолго време во вазна?

Лалињата ни најавуваат дека ни се ближи пролетта и носат посебна убавина и радост во домовите.

kako-lalinjata-da-vi-izdrzat-podolgo-vreme-vo-vazna-01 (1).jpg

Ако сте меѓу љубителите на лалиња, ова се неколку совети како да останат подолго свежи во вазната:

1. Купете млади лалиња.

Побарајте лалиња кои се затворени, со пупка, по можност да е сè уште зелена. Цветот ќе се отвори за неколку дена и ќе имате подолго време да уживате во нивната убавина.

Додека да ги ставите во вода, осигурете се дека се замотани во мокра крпа или шамивче. И да сте блиску до дома, секој момент без влажност за нив значи побрзо венеење.

kako-lalinjata-da-vi-izdrzat-podolgo-vreme-vo-vazna-03.jpg

2. Пресечете ја дршката под агол.

Пресечете ја дршката на косо, под агол од 45 степени затоа што на тој начин билката полесно ќе ја прими водата.

kako-lalinjata-da-vi-izdrzat-podolgo-vreme-vo-vazna-02.jpg

3. Отстранете ги вишокот листови.

Тие можат да скапат побрзо и да го овенат и цветот.

kako-lalinjata-da-vi-izdrzat-podolgo-vreme-vo-vazna-04.png

4. Одберете соодветна вазна.

Вазната треба да биде висока, а под вода треба да е барем половина од дршката (стебленцето). На овој начин и цветот ќе стои исправен во вазната без да се свитка надолу.

Е. П. | Црнобело / фото: pexels.com

Би можело да ве интересира:

Збир од трикови за кои ќе си помислите: „како не сум се сетил/а на ова?“ Само една фотка има моќ да ви го олесни животот и тоа ќе ви се потврди во продол...
Кујнски ножеви и уште 7 работи за кои вреди да потрошите повеќе пари Ако го користите лаптопот само за забава, можете да поминете и со поевтин модел....
9 работи на кои е подобро да не штедите, за да не се каете Паметните луѓе точно знаат на што треба да го потрошат својот буџет и на што не ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg