Трик за боење на велигденските јајца во црвено вино, со светкав ефект

Сè што ќе ви треба за светкави велигденски јајца оваа година е неколку литри црвено вино.

trik-za-boenje-na-veligdenskite-jajca-vo-crno-vino-so-svetkav-efekt-2-001.jpg

Може да го спроведете истиот трик и со бело вино и додадени бои. Важно е јајцата да „отстојат“ во вино.

trik-za-boenje-na-veligdenskite-jajca-vo-crno-vino-so-svetkav-efekt-05.jpg

Јајцата ставете ги во едно тенџерче и додадете ладно вино по избор, црвено или бело, и варете додека виното не зоврие. Варете уште 5 минути плус.

Оставете ги јајцата во виното 8 часа, односно преку ноќ.

trik-za-boenje-na-veligdenskite-jajca-vo-crno-vino-so-svetkav-efekt-02.jpg

По извесно време винскиот состав на лушпите ќе им даде светкав сјај, како да се прекриени со кристали.

Ако решите да си поиграте со бело вино, може да додадете и боја за велигденски јајца по зовривањето на виното.

trik-za-boenje-na-veligdenskite-jajca-vo-crno-vino-so-svetkav-efekt-03.jpg

Јајцата варени во чисто црно вино нема да имаат само светки, туку и убава, богата црвена боја.

trik-za-boenje-na-veligdenskite-jajca-vo-crno-vino-so-svetkav-efekt-04.jpg

trik-za-boenje-na-veligdenskite-jajca-vo-crno-vino-so-svetkav-efekt-01.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Велигденски трик: Како да ги избелите жолтите јајца при варењето, со само две состојки? (видео) За црвена боја потребни се жолти јајца, но ако ги бојадисувате во пастелни бои т...
Најлесната техника за боење на шарени велигденски јајца кои изгледаат уникатно (видео) Без да направите хаос во кујната и да ги извалкате рацете, многу лесно и брзо мо...
5 едноставни техники за декорирање на велигденски јајца, кои се хит на Инстаграм (видео) Сте помислиле ли некогаш да ги декорирате велигденските јајца со суви цветови, д...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg