Како да добиете сончево жолта боја за велигденските јајца?

Сите домаќинки кои барем еднаш се обиделе да добијат сончево жолта, интензивна боја на велигденските јајца, знаат дека тоа е една од потешките бои за постигнување.

kako-da-dobiete-sonchevo-zholta-boja-za-veligdenskite-jajca-2.jpg

Овојпат, ви предлагаме да пробате малку поинаков начин на боење, за сосема поинаков ефект.

Потребно ви е:

* За 3 јајца со средна големина

  • 2 супени лажици зачин куркума во прав
  • 750 ml вода
  • 1 лажица оцет
  • Малку сол

За бојата да биде поинтензивна може да користите бели јајца.

Фарбањето се одвива на следниот начин:

Помешајте го зачинот со врелата вода, оцетот и малку сол, па потопете ги јајцата.

Најдобро е јајцата да се претходно сварени, а во мешавината со боја треба да отстојат неколку часа.

Потоа, извадете ги јајцата и само нежно истапкајте ги со мека ткаенина. Откако целосно ќе се исушат може да ги премачкате со малку масло.

kako-da-dobiete-sonchevo-zholta-boja-za-veligdenskite-jajca-1.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Велигденски трик: Како да ги избелите жолтите јајца при варењето, со само две состојки? (видео) За црвена боја потребни се жолти јајца, но ако ги бојадисувате во пастелни бои т...
Најлесната техника за боење на шарени велигденски јајца кои изгледаат уникатно (видео) Без да направите хаос во кујната и да ги извалкате рацете, многу лесно и брзо мо...
9 работи на кои е подобро да не штедите, за да не се каете Паметните луѓе точно знаат на што треба да го потрошат својот буџет и на што не ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg