10 грешки поради кои домот секогаш ви изгледа неуредно, дури и кога постојано чистите

Не ги чувате работите на соодветно место, оставате сè во гаражата или шпајзот, масичката покрај креветот ви служи како остава – постојат многу причини зошто вашиот дом постојано изгледа неуредно.

10-greshki-poradi-koi-domot-sekogash-vi-izgleda-neuredno-duri-i-koga-postojano-chistite-01.jpg

Дали редовно миете садови, метете и бришете прашина, но ви се чини дека вашиот дом никогаш не е среден? Тогаш веројатно правите неколку грешки.

Хигиената во домот е од огромна важност, но ако чувате многу непотребни работи, нема ни да забележите дека воопшто сте исчистиле нешто.

Кои се најчестите грешки поради кои домот ви изгледа неуредно?

Не правите разлика помеѓу чист и добро организиран простор

Чиста просторија и добро организирана просторија можат да бидат две сосема различни нешта. Ако во вашата спална нема прашина, подот е сметен и прозорците се чисти, но има расфрлана облека, тогаш оваа соба е чиста, но не е добро организирана.

Ова значи дека лошото организирање на просторот и трупањето предмети и облека ќе направат собата да изгледа неуредно, без разлика колку сте ги чистеле подовите или прозорците.

9-greshki-poradi-koi-domot-sekogash-vi-izgleda-neuredno-02.jpg

Не ги организирате предметите според тоа каде ги користите

Зошто да имате облека во дневната соба ако секогаш се облекувате во спалната?

За да не создавате неред, добро размислете каде ги користите предметите од домот, па ставајте ги таму. Ако, на пример, се шминкате во спалната соба, таму чувајте ги шминките.

9-greshki-poradi-koi-domot-sekogash-vi-izgleda-neuredno-03.jpg

Чувате сè и сешто

Некогаш е тешко да се одвоите од предметите кои мислите дека имаат сентиментална вредност, но ако не ни помислувате на нив, тогаш очигледно не ви се многу важни.

Ако забележувате дека просториите во домот се постојно натрупани и никогаш немате место за ништо, добро размислете кои работи вреди да ги чувате.

Соберете ги работите што не сте ги користеле со години, работите што дури и сте заборавиле дека ги имате и видете што можете да донирате, а што треба да фрлите.

Потоа најдете им соодветно место на сите работи што ќе останат и потрудете се секогаш да ги враќате таму. Со ова значително ќе го намалите нередот во домот и ќе трошите помалку време на чистење.

9-greshki-poradi-koi-domot-sekogash-vi-izgleda-neuredno-04.jpg

Заборавате на гаражата/шпајзот

Ако сте како повеќето, сигурно имате навика да ги трупате работите што не ви требаат во шпајзот или гаражата.

Внатре сигурно имате и работи што ви се потребни, но најверојатно поголемиот дел е за донирање или за фрлање.

Па, одвојте време да ја средите гаражата или шпајзот и веднаш ќе ослободите многу повеќе простор за складирање работи што навистина ви требаат.

9-greshki-poradi-koi-domot-sekogash-vi-izgleda-neuredno-05.jpg

Ставате премногу украси на ѕидовите

Ѕидните украси се одличен начин да ја освежите просторијата, но внимавајте да не претерате.

Ако закачите еден куп слики, фотографии и какви било украси, просторијата ќе биде „задушена“ и ќе изгледа натрупано дури и кога ќе ја средите.

9-greshki-poradi-koi-domot-sekogash-vi-izgleda-neuredno-06.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

9 работи во домот кои заборавате да ги исчистите, а оставаат лош впечаток Масата, комодата, работната површина во кујна и подот не се единствените работи ...
Кујнски ножеви и уште 7 работи за кои вреди да потрошите повеќе пари Ако го користите лаптопот само за забава, можете да поминете и со поевтин модел....
8 трикови со кои ќе си го олесните готвењето (и ќе заштедите пари) Ако ви останат многу свежи зачини што не можете да ги искористите пред да се рас...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg