10 грешки поради кои домот секогаш ви изгледа неуредно, дури и кога постојано чистите

Оставате работи на фрижидерот

Без разлика дали станува збор за магнети залепени на вратата или куп сметки оставени на горниот дел од фрижидерот, со ова вашата кујна секогаш ќе изгледа неуредно, особено ако е мала.

Најдобро тргнете сè од фрижидерот или барем оставете само 2-3 магнетчиња.

9-greshki-poradi-koi-domot-sekogash-vi-izgleda-neuredno-07.jpg

Чувате стари тетратки, сметки, весници…

Сигурно нема да ви притребаат тетратките од средно или весник издаден пред неколку години, па нема ни потреба да ги чувате.

Ако, пак, имате многу книги, немојте да ги редите по маси и слично, туку купете полица и просторијата веднаш ќе изгледа многу поуредно.

9-greshki-poradi-koi-domot-sekogash-vi-izgleda-neuredno-08.jpg

Изложувате многу предмети во кујната

Не само што кујната изгледа натрупано кога има многу предмети, туку го немате и доволниот простор за готвење.

Обидете се да ги скриете сите садови, тенџериња и тави во шкафчињата, а на масата оставете ги работите што ги користите најчесто и кои не можете да ги ставите на друго место, како машина за кафе.

9-greshki-poradi-koi-domot-sekogash-vi-izgleda-neuredno-09.jpg

Ги преполнувате гардероберите и фиоките

Немојте да ја чувате целата облека во гардероберот, туку само сезонската.

На пример, бидејќи сега доаѓа зима, веројатно нема да ги носите летните парчиња, па спакувајте ги во вакуум вреќи или што било и тргнете ги настрана за да не ви зафаќаат место. Кога времето ќе се стопли, заменете ја облеката.

9-greshki-poradi-koi-domot-sekogash-vi-izgleda-neuredno-10.jpg

Оставате работи покрај креветот

Немојте да ја користите масичката покрај креветот како остава и вашата спална веднаш ќе изгледа поуредно.

Масичката нека ви служи само за неопходни работи, како чаша вода, столна ламба и слично.

9-greshki-poradi-koi-domot-sekogash-vi-izgleda-neuredno-11.jpg

Спирова С. | ЦрнобелоБи можело да ве интересира:

9 работи во домот кои заборавате да ги исчистите, а оставаат лош впечаток Масата, комодата, работната површина во кујна и подот не се единствените работи ...
Кујнски ножеви и уште 7 работи за кои вреди да потрошите повеќе пари Ако го користите лаптопот само за забава, можете да поминете и со поевтин модел....
8 трикови со кои ќе си го олесните готвењето (и ќе заштедите пари) Ако ви останат многу свежи зачини што не можете да ги искористите пред да се рас...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg