8 корисни предмети што треба да ги има во сечиј дом

Некои ситни проблеми во домот, како олабавен шраф, можете да ги решите и сами, а за ова ви се потребни соодветните алати. Па, добро би било да ги имате „најосновните“ алати како чекан и клешта.

8-korisni-predmeti-shto-treba-da-gi-ima-vo-sechij-dom-01.jpg

Сигурно ви се случило да ви притреба нешто за коешто сте мислеле дека е непотребно и не сте го купиле. Некои предмети, како батериска ламба, иако ги користиме ретко, би требало да ги имаме бидејќи се најкорисни во непредвидливи, некогаш и опасни ситуации.

Погледнете кои предмети треба да ги има во сечиј дом:

Батериска ламба

Батериската ламба ќе ви биде од голема корист ако ви снема струја навечер. Истовремено, сигурно ќе ви се најде кога треба да проверите или поправите нешто што се наоѓа на слабо осветлено место во домот.

8-korisni-predmeti-shto-treba-da-gi-ima-vo-sechij-dom-02.jpg

Батерии

Далечинските управувачи за климата и телевизорот и батериската ламба што ја спомнавме претходно се само дел од уредите во домот што користат батерии.

Не можете да предвидите кога ќе се истрошат батериите за нешто што ви е многу потребно, па секогаш имајте барем 2-3 резерва.

8-korisni-predmeti-shto-treba-da-gi-ima-vo-sechij-dom-03.jpg

Свеќи

Покрај тоа што создаваат пријатна атмосфера, свеќите ќе ви бидат корисни во случај да ви снема струја навечер.

8-korisni-predmeti-shto-treba-da-gi-ima-vo-sechij-dom-04.jpg

Куферче за прва помош

Добро би било дома секогаш да имате куферче за прва помош, кое можете да си го направите и сами.

Од аптека купете алкохол, газа во неколку големини, ножички, пинцета, фластер, ракавици за една употреба и јод и секогаш нека ви бидат при рака во случај да настане некоја незгода.

Добро би било и секогаш да имате апчиња против болка и слични лекови кои одвреме-навреме им притребуваат на сите и, секако, не заборавајте редовно да им го проверувате рокот на траење.

8-korisni-predmeti-shto-treba-da-gi-ima-vo-sechij-dom-05.jpg

Простирка за бања која не се лизга

Лизгањето во бањата кога плочките се влажни може да биде навистина опасно и затоа би требало да имате простирка која не се лизга.

Можете да ставите ваква простирка и пред мијалникот во кујната бидејќи и таму постои опасност да се лизнете ако плочките се влажни.

8-korisni-predmeti-shto-treba-da-gi-ima-vo-sechij-dom-06.jpg

Кутија со алати

Нема потреба да купувате скапа кутија опремена со секакви алати, но во вашиот дом треба да има алати како чекан, клешти и метро.

Некои ситни проблеми во домот, како олабавен шраф, можете да ги средите и сами, а за тоа ви се потребни соодветни алати.

8-korisni-predmeti-shto-treba-da-gi-ima-vo-sechij-dom-07.jpg

Продолжени кабли

Не можете да ги преместувате штекерите во домот, но затоа можете да си купите продолжени кабли.

8-korisni-predmeti-shto-treba-da-gi-ima-vo-sechij-dom-08.jpg

Скала

Скалата може да ви се најде во безброј ситуации – на пример, многу е побезбедно да се качите на неа отколку на стол кога менувате сијалица или кога сакате да ги исчистите високите места, како шкафчињата во кујната.

8-korisni-predmeti-shto-treba-da-gi-ima-vo-sechij-dom-09.jpg

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Како да го исчистите ѓонот на патиките со само 3 состојки што веќе ги имате дома? (видео) Белиот ѓон на патиките е кошмар за чистење. Доколку и вие сте од оние што веќе п...
10 ситници на кои треба да обрнете внимание пред да ви дојдат гости за да се покажете како добар дом... Ако ви доаѓаат гости со деца, најдете забавна активност за децата за да не им ст...
Како да се мотивирате почесто да го чистите домот? Ако имате многу простории за чистење, направете список на соби. Овој список може...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg