Збир од трикови за кои ќе си помислите: „како не сум се сетил/а на ова?“

Само една фотка има моќ да ви го олесни животот и тоа ќе ви се потврди во продолжение.

zbir-od-trikovi-kako-ne-mi-teknalo-na-ova-001.jpg

Ова е збир од трикови кои се повеќе од едноставни, а ќе ве натераат да се запрашате „Како досега не ми текнало на ова?“

Пицата подобро ќе се загрее, ако во средината ставите една чаша со вода.

zbir-od-trikovi-kako-ne-mi-teknalo-na-ova-01.jpg

Лукот подолго ќе остане свеж, ако го чувате во сад покриен со ориз.

zbir-od-trikovi-kako-ne-mi-teknalo-na-ova-02.jpg

Хаосот во замрзнувачот може брзо да се среди со помош на штипки за хартија/документи.

zbir-od-trikovi-kako-ne-mi-teknalo-na-ova-03.jpg

Блендерот најлесно се чисти ако го наполните со вода и средство, па го пуштите неколку секунди.

zbir-od-trikovi-kako-ne-mi-teknalo-na-ova-04.jpg

Неколку мали лепенки натопете со етерично масло, па залепете ги на „критичните“ места низ домот, како кантата за отпадоци.

zbir-od-trikovi-kako-ne-mi-teknalo-na-ova-05.jpg

Лесна идеја како со помош на неколку ластичиња да ги организирате четките за шминкање.

zbir-od-trikovi-kako-ne-mi-teknalo-na-ova-06.jpg

Пластичната фолија нема да се лепи насекаде, ако неколку минути пред да ја користите ја ставите во замрзнувач.

zbir-od-trikovi-kako-ne-mi-teknalo-na-ova-07.jpg

Сечилото за варени јајца може да се најде и за брзо сечкање печурки.

zbir-od-trikovi-kako-ne-mi-teknalo-na-ova-08.jpg

Лимоните ќе издржат подолго, ако ги чувате во стаклен сад полн со вода.

zbir-od-trikovi-kako-ne-mi-teknalo-na-ova-09.jpg

Поправете ги погрешно купените батерии со малку алуминиумска фолија.

zbir-od-trikovi-kako-ne-mi-teknalo-na-ova-10.jpg

Залепените фластери полесно се одлепуваат ако капнете неколку капки алкохол.

zbir-od-trikovi-kako-ne-mi-teknalo-na-ova-11.jpg

Пресечениот кашкавал нема да се исуши, ако го намачкате со малку путер.

zbir-od-trikovi-kako-ne-mi-teknalo-na-ova-12.jpg

Кивите најлесно се лупат со лажица.

zbir-od-trikovi-kako-ne-mi-teknalo-na-ova-13.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

8 трикови со кои ќе си го олесните готвењето (и ќе заштедите пари) Ако ви останат многу свежи зачини што не можете да ги искористите пред да се рас...
Грешки со кои ги уништувате електричните уреди (и го зголемувате ризикот од пожар) Никако немојте да користите продолжен кабел за уреди кои трошат многу струја, ка...
Како да го исчистите ѓонот на патиките со само 3 состојки што веќе ги имате дома? (видео) Белиот ѓон на патиките е кошмар за чистење. Доколку и вие сте од оние што веќе п...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg