Јагодите се мијат со оцет, компирите се чуваат со јаболко - Трикови како овошјето и зеленчукот да ви траат подолго

Како да го сочувате компирот за да не пушти никулци, доматите да не скапат, а јагодите и другите бобинки подолго време да бидат свежи?

jagodite-se-mijat-so-voda-i-ocet-kompirite-se-chuvaat-so-jabolko-trikovi-kako-ovoshjeto-i-zelenchukot-da-vi-traat-podolgo-01.jpg

Вообичаено кога се враќаме од пазар овошјето и зеленчукот го ставаме во ладилник за да ни трае подолго, а факт е дека некои продукти воопшто не треба да се чуваат таму.

Во продолжение погледнете неколку едноставни трикови како да ги зачувате овошјето и зеленчукот подолго време свежи.

Јаболко во кутијата со компири

Доколку често ви се случува компирот да ви пушта никулци, најдобро е да ставите едно јаболко таму каде што ги чувате компирите. 

Гасот етилен од јаболката спречува тој да пушти никулци, а дополнително добро е да го чувате компирот во хартиена амбалажа подалеку од влага и од светлина.

jagodite-se-mijat-so-voda-i-ocet-kompirite-se-chuvaat-so-jabolko-trikovi-kako-ovoshjeto-i-zelenchukot-da-vi-traat-podolgo-02.jpg

Доматите се чуваат во хартиена кеса

Ако сте ги купиле во пластична амбалажа веднаш префрлете ги во хартиена кеса, со дршката нагоре и на собна температура. Исто така, потребно е да ги чувате подалеку од сончева светлина.

jagodite-se-mijat-so-voda-i-ocet-kompirite-se-chuvaat-so-jabolko-trikovi-kako-ovoshjeto-i-zelenchukot-da-vi-traat-podolgo-03.jpg

Целерот и брокулата се чуваат во проѕирна фолија

Целерот и брокулата може да останат до две недели свежи доколку ги завиткате во проѕирна фолија.

jagodite-se-mijat-so-voda-i-ocet-kompirite-se-chuvaat-so-jabolko-trikovi-kako-ovoshjeto-i-zelenchukot-da-vi-traat-podolgo-04.jpg

Јагодите и бобинките натопете ги во раствор од оцет

Направете раствор од 60ml оцет и 350 ml вода и во него потопете ги јагодите и останатите бобинки.

Исцедете ги и добро исушете ги, па префрлете ги во хартиена кеса – на овој начин ќе останат свежи и до неколку дена, затоа што оцетот спречува развој на мувла и ги дезинфицира.

jagodite-se-mijat-so-voda-i-ocet-kompirite-se-chuvaat-so-jabolko-trikovi-kako-ovoshjeto-i-zelenchukot-da-vi-traat-podolgo-05.jpg

Свежите зачини одат во замрзнувач

Ако сте купиле свежи зачини тогаш можете да ги исечкате и да ги ставите во сад за правење мраз, да ги прелеете со маслиново масло и да ги ставите во замрзнувач.

На овој начин ќе можете да ги користите секојпат кога правите сосови, супи или други варива.

jagodite-se-mijat-so-voda-i-ocet-kompirite-se-chuvaat-so-jabolko-trikovi-kako-ovoshjeto-i-zelenchukot-da-vi-traat-podolgo-06.jpg

Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

8 трикови со кои ќе си го олесните готвењето (и ќе заштедите пари) Ако ви останат многу свежи зачини што не можете да ги искористите пред да се рас...
10 грешки при перењето со кои несвесно ја уништувате облеката Не ја одделувате облеката според боја и материјал и скоро никогаш не ја чистите ...
10 грешки што ги правиме сите во кујната, а му штетат на нашето здравје Дали имате навика да го ставите тенџерето со преостанатиот ручек во фрижидерот? ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg