Цветови во форма на черепи, балерини и гулаби: Најнеобичните цвеќиња во светот


Цветови во форма на черепи, балерини и гулаби: Најнеобичните цвеќиња во светот

Цвеќињата со нивните светли бои и уникатни форми претставуваат вистинско чудо на природата.

Najneobicnite-cvekinja-vo-svetot

Тие прават светот да биде прекрасно место. Било да се работи за роза или орхидја, цвеќињата понекогаш делуваат магично.

Ова се некои од најнеобичните цвеќиња во светот:

Срцето кое крвари

Овој цвет потекнува од фамилијата на афиони, а наликува на срце со капка под него. Ова е причината зошто го добило своето име. Може да се пронајде во Сибир, северна Кина, Кореја и Јапонија.

Najneobicnite-cvekinja-vo-svetot-01


Балерина oрхидеja

Овој цвет расте во Австралија.

Najneobicnite-cvekinja-vo-svetot-02


Змејски цвет

Може да се најде во карпестите предели на Европа, Америка и Северна Африка. Овој цвет се нарекува змејски цвет. Убавите цветни листови личат на лице на змеј, но кога листовите ќе овенат и паднат останува семе кое личи на череп. Античките култури верувале дека овој цвет имал натприродни моќи.

Najneobicnite-cvekinja-vo-svetot-03


Гулаб орхидеја

Овој цвет расте во Јужна Америка, Панама, Тринидад и Коста Рика. Внатрешната структура на цветот потсетува на гулаб.

Najneobicnite-cvekinja-vo-svetot-04


Орхидеја гол човек

Се нарекува и италијанска орхидеја, благодарение на регионот во кој расте во голема бројка.

Najneobicnite-cvekinja-vo-svetot-05

М. А. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Замија-растение кое носи среќа и пари, а нема да успеат да го исушат и најнеспособните Доколку припаѓате на онаа категорија луѓе кои може да умртват и кактус, без гриж...
Повеќе од украс – Зошто секогаш треба да имате свежо цвеќе дома? Ако сте забележиле дека кога во ваша близина има цвеќе се чувствувате некако поу...
Тесни базени: 30 супер идеи за градината Летото е на прагот, температурите растат, а со нив и потребата од живописно катч...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg