Пролет во дворот: 12 идеи за креативни вертикални градини


Пролет во дворот: 12 идеи за креативни вертикални градини

Зеленилото и цвеќињата се нешто кое секогаш дава доза на свежина и позитивност независно каде ќе ги сместите.

Kreativni-idei-za-vertikalni-gradini-vo-vasiot-dom-01

Вертикалните градини се одличен начин да додадете зеленило во домот и од истото да направите мало ремек-дело со кое вашиот дом ќе добие личен печат.

Следните идеи ќе ви покажат што сè можете да искористите за вашите вертикални градини и како истите да ги претворите во мал рај каде ќе можете да се отпуштите после напорниот работен ден.

1. Саксии закачени на ограда

prolet-vo-dvorot-9-idei-za-kreativni-vertikalni-gradini-01.jpg

2. Оживејте ги дрвените палети

prolet-vo-dvorot-9-idei-za-kreativni-vertikalni-gradini-02.jpg

3. Рециклирајте го стариот дрвен прозорец

prolet-vo-dvorot-9-idei-za-kreativni-vertikalni-gradini-03.jpg

4. Повеќе паралелни полици

prolet-vo-dvorot-9-idei-za-kreativni-vertikalni-gradini-04.jpg

5. Пренаменете ја старата рамка во саксија за скуленти

prolet-vo-dvorot-9-idei-za-kreativni-vertikalni-gradini-05.jpg

6. Минималистички држач за саксии

prolet-vo-dvorot-9-idei-za-kreativni-vertikalni-gradini-06.jpg

7. Искористете ја силата на магнетите

prolet-vo-dvorot-9-idei-za-kreativni-vertikalni-gradini-07.jpg

8. Старите гранки може да бидат совршени држачи за саксии

prolet-vo-dvorot-9-idei-za-kreativni-vertikalni-gradini-08.jpg

9. Омилените зачини засадете ги во тегла

prolet-vo-dvorot-9-idei-za-kreativni-vertikalni-gradini-09.jpg

10. Старите цедалки и тенџериња закачете ги со коноп и наполнете ги со земја

prolet-vo-dvorot-9-idei-za-kreativni-vertikalni-gradini-10.jpg

11. Повеќе саксии една во друга

prolet-vo-dvorot-9-idei-za-kreativni-vertikalni-gradini-11.jpg

12. Мали саксии закачени на скала

prolet-vo-dvorot-9-idei-za-kreativni-vertikalni-gradini-12.jpg

М. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Двор во Македонија уреден за мерак (фото) Во дворот на Зорица секој со задоволство би посакал да го испие утринското кафе....
Нане, босилек и коријандер - 3 билки на кои не им треба двор Постои една категорија на луѓе кои се славни по тоа што успеваат да одржат мала ...
Високо над градските улици, скриени се зелените оази на Њујорк (фото) Живописните мини градини се сместени на покривите од зградите, оживувајќи ја при...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg