9 работи кои сите љубители на јоргованот треба да ги знаат


9 работи кои сите љубители на јоргованот треба да ги знаат

Тој прекрасен опоен мирис во еден момент успева да ги разбуди сите сетила, а има таква моќ дури и да ве смири инстантно и да ве однесе во некој магичен свет.

9-raboti-koi-site-ljubiteli-na-jorgovanot-treba-da-gi-znaat-01.jpg

Да, токму таков е јоргованот.

Ако го сакате, тогаш треба да знаете неколку работи за него:

1. Јоргованот цвета само неколку седмици во текот на пролетта.

2. Меѓутоа, постојат одредени видови кои цутат повеќепати во годината.

3. Одредени видови можат да преживеат и на екстремно ниски температури (до -50 степени).

4. Постојат повеќе од илјада врсти на јоргован.

5. Припаѓа на семејството маслинки.

6. Цвеќето на јоргованот може да се јаде.

7. Во јазикот на цвеќињата, виолетовиот јоргован е симбол на првата љубов.

8. Дрвото на јоргованот може да нарасне и до 8 метри.

9. Виолетовиот јоргован најсилно мириса за време на топлиот сончев ден.

Н. Г. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Во градинарскиот центар Фоја по ТУЈА Смарагд Релаксирачкиот разговор, желба за убави работи и љубовта кон растенијата, се раб...
Најчестите проблеми со домашните растенија и како да се справите со нив Растенијата можат да го разубават секој простор, но факт е дека и тие бараат одр...
Зошто во двор треба да ставите лажица со шеќер и вода? Идејата за поставување на лажица со мешавина од шеќер и вода веќе подолг период ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg