14 растенија кои секогаш треба да ги садите заедно
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


14 растенија кои секогаш треба да ги садите заедно

Сакате оваа година да направите мини градина која до лето ќе расцвета и ќе ви го разубавува погледот дома? Треба да знаете дека одредени растенија најдобро е да се засадат во пар за да успеат.

14-rastenija-koi-sekogash-treba-da-gi-sadite-zaedno-01.jpg

Некои од нив треба да одат заедно, бидејќи едното ќе држи сенка (која му е потребна) на другото, други затоа што ќе ги збираат инсектите или  ќе ги бркаат...

Без разлика на причината, овие растенија секогаш треба да ги засадувате во пар:

Зелка и Клеоме

Клеомите држат сенка која им е потребна на зелките.

14-rastenija-koi-sekogash-treba-da-gi-sadite-zaedno-1.jpg

Пченка и грав

Гравот ги привлекува инсектите, па нема да се уништи пченката.

14-rastenija-koi-sekogash-treba-da-gi-sadite-zaedno-2.jpg

Дињи и Џунџуле

Џунџулето ги брка црвите кои можат да живеат како паразити на дињите.

14-rastenija-koi-sekogash-treba-da-gi-sadite-zaedno-3.jpg

Рози и лук

Лукот ги брка паразитите, црвите, мравките и полжавите од розите.

14-rastenija-koi-sekogash-treba-da-gi-sadite-zaedno-4.jpg

Краставици и Настуртија

Овој тип на цвеќе ги брка пајаците и бубачките кои можат да ги оштетат краставиците.

14-rastenija-koi-sekogash-treba-da-gi-sadite-zaedno-5.jpg

Компири и Лобуларија

Цвеќето ги брка бубачките од компирите.

14-rastenija-koi-sekogash-treba-da-gi-sadite-zaedno-6.jpg

Карфиол и Цинија

Бубамарите го обожаваат нектарот од циниите, плус носат корисни состојки до карфиолот.

14-rastenija-koi-sekogash-treba-da-gi-sadite-zaedno-7.jpg

Н. Г. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

5 најиздржливи собни растенија, погодни за сите кои не знаат да одржуваат цвеќе Дали сте од оние кои ги носите цвеќињата на душа, бидејќи не можете да одржите н...
Како да си направите градина, дури и ако живеете во стан? Кога станува збор за градини, просторот не треба да претставува проблем. Всушнос...
Зошто во двор треба да ставите лажица со шеќер и вода? Идејата за поставување на лажица со мешавина од шеќер и вода веќе подолг период ...

Најчитани неделава