Ги сакаме за дома: Сукуленти со уши како зајчиња


Ги сакаме за дома: Сукуленти со уши како зајчиња

japoncite-poluea-po-rastenieto-koe-izgleda-kako-zajacki-ushinja-01.jpg

Дали некогаш сте чувале или барем сте посакувале дома да си чувате зајче за милениче? Сега наместо миленик дома можете да чувате растение кое личи на зајче.

Мислиме на сукулентите кои одат под името „Monilaria obconica“ кои се познати по својот уникатен изглед - како да гледате неодоливи ушиња на зајче.

Веројатно веќе претпоставувате, овој тип на растенија брзо станаа најпосакувани во Јапонија земјата на каваи (kawaii) културата која подразбира ценење на предметите кои изгледаат слатко и неодоливо.

Н. Г. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Растенија за вашиот двор кои не бараат многу грижа Растенијата навистина ги разубавуваат дворовите, но не секој има време постојано...
Во есен се сади! Еден цвет или грмушка, едно дрвце или цела една градинa Бетонот е сив, фасадите студени, но само едно дрво меѓу нив раѓа живост. А меѓу ...
20 мини градини со кактуси кои може да ги направите сами за дома Нема кој не сака кактуси. Во различни форми, големини, со цветчиња во разни бои,...

Најчитани неделава