5 цвеќиња кои треба да ги имате во спална, за да заспиете полесно


5 цвеќиња кои треба да ги имате во спална, за да заспиете полесно

Ако имате проблеми да заспиете и постојано се мачите со несоница, одредени типови на цвеќиња можат да ви помогнат да заспиете полесно.

5-cvekjinja-koi-treba-da-gi-imate-vo-spalna-za-da-zaspiete-polesno-01.jpg

Еве кои:

1. Сансеверија

Што прави? Сансеверијата постојано пушта кислород во воздухот и го прочистува.

Како да се грижите за цвеќето? Може да живее под било какво осветлување, а вода треба да добива на две недели.

5-cvekjinja-koi-treba-da-gi-imate-vo-spalna-za-da-zaspiete-polesno-1.jpg

2. Лаванда

Што прави? Мирисот помага да се релаксирате.

Како да се грижите за цвеќето? Има потреба од светлина.

5-cvekjinja-koi-treba-da-gi-imate-vo-spalna-za-da-zaspiete-polesno-2.jpg

3. Спатифилум

Што прави? Го прочистува воздухот и ги впива штетните материи.

Како да се грижите за цвеќето? Може да се чува и на малку светлина и вода еднаш неделно, но ако го чувате покрај прозорец ставате му вода двапати неделно.

5-cvekjinja-koi-treba-da-gi-imate-vo-spalna-za-da-zaspiete-polesno-3.jpg

4. Гарденија

Што прави? Пријатниот мирис помага да се релаксирате.

Како да се грижите за цвеќето? Има потреба од директна индиректна сончева светлина, но не и директна.

5-cvekjinja-koi-treba-da-gi-imate-vo-spalna-za-da-zaspiete-polesno-4.jpg

5. Розов јасмин

Што прави? Не само што изгледа убаво, туку и релаксира.

Како да се грижите за цвеќето? Добро е да се чува покрај прозорец и не претерувајте со водата.

5-cvekjinja-koi-treba-da-gi-imate-vo-spalna-za-da-zaspiete-polesno-5.jpg

Н. Г. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Цвеќиња со кои ќе ја освежите градината и ќе ја дочекате пролетта Пролетта е едно од најубавите годишни времиња, во чии сончеви денови ретко кој н...
Мали трикови: Како свежото цвеќе да потрае подолго? Секој кој сака свежо цвеќе, знае колку е краток неговиот рок... Секој кој сак...
Како убавите пролетни букети подолго време да бидат свежи? Доаѓа пролетта, а тоа значи разубавување на домот со прекрасни букети кои ќе шир...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg