Прекрасни црни цвеќиња што ќе додадат драма во вашата градина

Дали некогаш сте помислиле да додадете малку драма во вашата градина со додавање на црно цвеќе во неа?

7-prekrasni-crni-cvekinja-shto-kje-dodadat-drama-vo-vashata-gradina-01

Сѐ што треба е да ги погледнете овие цвеќиња и да се вљубите во нивната уникатност и специфична убавина. Тие се совршени за креирање контраст со цвеќињата во ведри бои во вашата градина.

Погледнете ги овие 7 магични видови црно цвеќе и одберете го вашиот фаворит.

Black Velvet petunia

Првата црна кадифена петунија беше претставена од американската компанија „Ball Horticultural Co.“ пред неколку години и оттогаш им е едно од најбараните растенија.

Нејзината убавина доаѓа до израз на сончеви локации во комбинација со цвеќиња во други бои.

7-prekrasni-crni-cvekinja-shto-kje-dodadat-drama-vo-vashata-gradina-02

Tulip „Queen of Night“

Ова драматично лале е речиси црно. Како и секое лале, лесно е за одржување.

Цвета во доцна пролет и во комбинација со бели лалиња прави вистинска магија.

7-prekrasni-crni-cvekinja-shto-kje-dodadat-drama-vo-vashata-gradina-03

Aeonium „Zwartkop“

Погледнете го овој импресивен цвет во црно – црвеникава нијанса. Тој совршено би одел во комбинација со жолто цвеќе во вашата градина.

Потребно е да биде на локација на која барем половина ден ќе има многу сонце. Расте брзо дури и во сува земја, но за време на зимата треба да биде заштитен.

7-prekrasni-crni-cvekinja-shto-kje-dodadat-drama-vo-vashata-gradina-04

Sorbet Black Delight Viola

Магичната љубичица не само што има убава темна боја, туку е и лесна за одржување.

Таа толерира сонце, но и сенка и може да цвета и на постудена клима. Вашите саксии ќе изгледаат прекрасно во текот на целата зима.

7-prekrasni-crni-cvekinja-shto-kje-dodadat-drama-vo-vashata-gradina-05

Hollyhock „Nigra“

Воодушевувачки цвет што изгледа примамливо како чоколада. Лесно расте на секаква клима.

7-prekrasni-crni-cvekinja-shto-kje-dodadat-drama-vo-vashata-gradina-06

Calla Lily „Black Star“

Оваа кала е една од најдекоративните и најдраматичните. Таа има совршен контраст помеѓу црниот цвет и убавите зелени лисја.

Во саксии или во дворот, таа ќе биде ѕвездата во вашиот дом.

7-prekrasni-crni-cvekinja-shto-kje-dodadat-drama-vo-vashata-gradina-07

Midnight Ruffles hellebore

Со многу цветни ливчиња ова цвеќе го привлекува вниманието. Започнува да цвета во доцна зима. Расте многу и е совршено за во сенка.

7-prekrasni-crni-cvekinja-shto-kje-dodadat-drama-vo-vashata-gradina-08

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Совети за одгледување вербена – цвеќе кое привлекува пари и благосостојба во домот Изгледа прекрасно во жардињери и во саксии, а се верува дека ќе ви донесе многу ...
6 пролетни цвеќиња што нема да ви пречат ако сте алергични на полен Меѓу цвеќињата што предизвикуваат најмногу проблеми се: амарантот, камилица...
Нема поубав зимски цвет, но не сака допирање – Божиќниот кактус цвета од ноември до јануари (фото) Иако во името го носи зборот „кактус“, сепак негата на овој нежен, деликатен цве...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg