Идеи за „самовилски градини“ во дворот
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Идеи за „самовилски градини“ во дворот

Трендот на домашни градини во мали садови продолжува. Овие мали, преслатки градини изгледаат како да излегле од некоја бајка и се нарекуваат „самовилски градини“ (fairy gardens).

idei-za-samovilski-gradini-vo-domot-01.jpg

За да ги направите ви треба малку труд и многу креативност. Како саксија може да ви послужат стари кујнски садови како на пример мали шолји или послужавници кои сега ќе добијат нова намена.

Обично се става некој сукулент или зелени растенија како што се бршлен или мов, и се додаваат интересни мали украсчиња: вратичка, печурки, цветчиња од глина, камчиња и сé што вам ви се допаѓа и мислите дека ќе изгледа убаво и ефектно.

Инспирирајте се од галеријата со фотографии и направете си сами ваков мини самовилски град.

М. В. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Креативноста на Јапонцитe: Градини ремек дела во задниот дел од камионите (фото) Цвеќе, трева, дрвца, па дури и клупи, Јапонците успеаја да прикажат дека градот ...
Високо над градските улици, скриени се зелените оази на Њујорк (фото) Живописните мини градини се сместени на покривите од зградите, оживувајќи ја при...
20 мини градини со кактуси кои може да ги направите сами за дома Нема кој не сака кактуси. Во различни форми, големини, со цветчиња во разни бои,...

Најчитани неделава