5 најиздржливи собни растенија, погодни за сите кои не знаат да одржуваат цвеќе
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
продавач 17-09-2021


5 најиздржливи собни растенија, погодни за сите кои не знаат да одржуваат цвеќе

Дали сте од оние кои ги носите цвеќињата на душа, бидејќи не можете да одржите ниту едно во живот? Доколку сте од луѓето кои успеале да умрат и кактус, дадете си уште една шанса.

5-sobni-rastenija-koi-ne-mozete-da-gi-ubiete-01.jpg

Внесете малку зеленило во домот, а ние ви предлагаме 5 собни растенија кои дури ниту вие не можете да ги убиете:

Домашен папрат

Домашните папрати се одлична опција за домот. Во дивината растат во влажни и темни предели, што ги прави одлични собни растенија.

Добро успеваат во простории каде што нема многу природно светло, а бидејќи ја сакаат влагата, слободно може да си ставите едно во кујната или во бањата.

Одлично изгледаат и како висечки растенија поради декоративните ливчиња.

5-sobni-rastenija-koi-ne-mozete-da-gi-ubiete.jpg

Кактус

Кактусите во секаква форма се неверојатни лесни за одржување. Бараат многу малку вода и се среќни и под директна и кога се изложени под индиректна сончева светлина.

5-sobni-rastenija-koi-ne-mozete-da-gi-ubiete (1).jpg

Сукуленти

Кактусите припаѓаат токму во оваа група на растенија кои апсорбираат вода во нивните ливчиња и благодарение на оваа способност може да преживеат многу долго.

Сукулентите сакаат топлина, но исто така добро ги поднесуваат и постудените соби. Имајте предвид дека сукулентите со црвена и виолетова боја сакаат повеќе светлина од оние чии ливчиња се сиви или зелени.

5-sobni-rastenija-koi-ne-mozete-da-gi-ubiete (5).jpg

Собна палма

Доколку сакате поегзотичен и тропски изглед на домот, нема да погрешите со собните палми. Не им е потребна директна светлина и којзнае колку често полевање.

Одлични се за поголеми простори како и ходници, бидејќи достигнуваат прилично масивна големина.

5-sobni-rastenija-koi-ne-mozete-da-gi-ubiete (3).jpg

Воздушни цвеќиња од фамилијата Бромелија

Како што укажува и името, на оваа група растенија не им е потребно ништо да преживеат, освен воздухот кој го опкружува.

Одлични изгледаат самостојно, но служат и како одлична декорација во терариуми. Наместо да се полеваат, најдобро е да ги пропрскувате одвреме-навреме со помош на вода во спреј.

5-sobni-rastenija-koi-ne-mozete-da-gi-ubiete (4).jpg

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Како убавите пролетни букети подолго време да бидат свежи? Доаѓа пролетта, а тоа значи разубавување на домот со прекрасни букети кои ќе шир...
Мали трикови: Како свежото цвеќе да потрае подолго? Секој кој сака свежо цвеќе, знае колку е краток неговиот рок... Секој кој сак...
Како да си направите градина, дури и ако живеете во стан? Кога станува збор за градини, просторот не треба да претставува проблем. Всушнос...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg