Кои цвеќиња и растенија се садат во лето?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Кои цвеќиња и растенија се садат во лето?

Преовладува мислење дека есента и пролетта се најповолно време за садење на декоративни растенија  и цвеќиња. И тоа не е неточно, но сепак добро упатените знаат дека безмалку сите растенија кои добро се закоренети и одгледани во саксија може да се садат и пресадуваат во лето.

koi-cvekinja-i-rastenija-se-sadat-vo-leto-2-03.jpg

Летото е исто така поволен период за размножување, ожилување на  гранчиња од повеќе видови кои можат вегетативно да се размножуваат. Сепак постојат некои растенија кои е препораќливо да се садат во лето. Како на пример лаванда, розмарин, жалфија, оригано, босилек и многу други кои сакаат сонце, на кои само треба да им се одбере сончева најмногу до полу сенковита отворена, проветрена позиција, и секако редовно полевање откако ќе се насадат.

koi-cvekinja-i-rastenija-se-sadat-vo-leto-2-02.jpg

koi-cvekinja-i-rastenija-se-sadat-vo-leto-2-01.jpg

Летото е одличен период секоја градина да добие дополнителна убавина и грандиозност а тоа лесно може да се добие на пример со Хортензијата.

Грмушка која го оплеменува просторот, внесува колорит и убавина во вашата градина.

Посетете го Градинарскиот Центар ФОЈА , каде што покрај Хортензиите може да најдете многу повеќе.

Би можело да ве интересира:

Цвеќиња со кои ќе ја освежите градината и ќе ја дочекате пролетта Пролетта е едно од најубавите годишни времиња, во чии сончеви денови ретко кој н...
5 најиздржливи собни растенија, погодни за сите кои не знаат да одржуваат цвеќе Дали сте од оние кои ги носите цвеќињата на душа, бидејќи не можете да одржите н...
8 симпатични идеи за мини градина во кујната како на Џејми Оливер Дали сте дел од оние кои сонуваат за прекрасна мала градина од зачини во куната,...

Најчитани неделава