Едноставен трик за одржување на цветовите на вашата орхидеја
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Account Manager 28-02-2020
Менаџер 28-02-2020


Едноставен трик за одржување на цветовите на вашата орхидеја

Одгледувањето на орхидеја која постојано ќе цвета е еден од најголемите предизвици на секој кој дома има барем еден примерок од ова деликатно растение.

ednostaven-trik-za-odrzhuvanje-na-cvetovite-na-vashata-orhideja-01.jpg

Веќе знаеме дека постојат различни начини за одгледување на орхидеите, во зависност од видот и тоа редовно потсекување на сувите корења, полевање со отстојана вода, повремено прскање вода директно на цветовите, додавање специјално течно ѓубриво и изложеност на сончева светлина.

Секогаш следете ги советите кои ги добивате од продавачите на орхидеи, за да можете што подолго да ги имате тие прекрасни цветови во домот.

ednostaven-trik-za-odrzhuvanje-na-cvetovite-na-vashata-orhideja-02.jpg

Само вода не е доволна

На многумина им се случило на подарок да добијат прекрасна орхидеја, но без упатства за одгледување.

Доколку вашата орхидеја подолго време не цути, постои еден едноставен трик кој во многу случаи помогнал таа да „оживее“. Од понеделник до петок, секој ден во исто време, налејте во орхидејата две лажици редок зелен чај. Користете го овој трик како додаток на вообичаената нега на растението.

Исто така, зелениот чај одлично функционира и кај другите растенија кои растат во почва со кисела ПХ-вредност.

Е. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Едноставен трик за богат цут на саксиското цвеќе На секое саксиско цвеќе му е потребно дополнително хранење, особено во вегетатив...
Совети од професионалните цвеќари: Како цвеќето во домот да ви трае до 3 пати подолго? Комбинацијата на неколку видови на цветови ќе го направи секој дом поубав и ќе м...
Како убавите пролетни букети подолго време да бидат свежи? Доаѓа пролетта, а тоа значи разубавување на домот со прекрасни букети кои ќе шир...

Најчитани неделава