Како да им помогнете на собните растенија да го преживеат ладниот период?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Account Manager 28-02-2020
Менаџер 28-02-2020


Како да им помогнете на собните растенија да го преживеат ладниот период?

Ладното време може да им наштети на собните растенија, па затоа е потребно при промена на температурите да им посветите повеќе нега.

kako-da-im-pomognete-na-sobnite-rastenija-da-go-prezhiveat-ladniot-period-01.jpg

Најпрво, внесете ги дома сите билки кои не „трпат“ студ. Така ќе бидат на пооптимална температура, а вие ќе можете да ги следите евентуалните промени кај некое од растенијата. Исчистете ги од сите овенати и суви гранки и лисја.

Наместете ги така што оние на кои им треба повеќе светлина ќе бидат блиску до прозорците, додека другите треба да бидат сместени во помалку осветлените агли од домот.

kako-da-im-pomognete-na-sobnite-rastenija-da-go-prezhiveat-ladniot-period-02.jpg

Жешкото време веќе помина, па веќе не треба да ги полевате пречесто, за да не скапе коренот. Во зависност од тоа кои видови ги имате, намалете го бројот на полевања соодветно на она што самото растение има потреба. Притоа, внимавајте да не ги полевате со штотуку наполнета вода од чешма, туку со малку отстојана на собна температура.

За крај, треба да внимавате листовите, цветовите и гранките на вашите растенија што помалку да се допираат, за да имаат простор да „дишат“.

kako-da-im-pomognete-na-sobnite-rastenija-da-go-prezhiveat-ladniot-period-03.jpg

Е. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

5 најиздржливи собни растенија, погодни за сите кои не знаат да одржуваат цвеќе Дали сте од оние кои ги носите цвеќињата на душа, бидејќи не можете да одржите н...
14 растенија кои секогаш треба да ги садите заедно Сакате оваа година да направите мини градина која до лето ќе расцвета и ќе ви го...
Како да си направите градина, дури и ако живеете во стан? Кога станува збор за градини, просторот не треба да претставува проблем. Всушнос...

Најчитани неделава