Овие растенија се „бомби со кислород“ и ќе го исчистат воздухот во вашиот дом
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Account Manager 28-02-2020
Менаџер 28-02-2020


Овие растенија се „бомби со кислород“ и ќе го исчистат воздухот во вашиот дом

Сите сакаме да имаме чист и свеж воздух во нашите домови, а за да го постигнеме тоа најлесен начин е да употребиме домашни растенија за да ни помогнат во прочистување на истиот.

Ovie-rastenija-se-bombi-so-kislorod-01.png

Важно е да ги намалите колку што е можно повеќе токсините. Тие го напаѓаат телото преку воздухот, облеката, козметиката, храната, водата, сапуните, шампоните… а ние не сме ни свесни за тоа.

Многумина не знаат дека особено во текот на зимските месеци, а и во текот на летото кога сите прозорци се затворени и се ладиме со клима уреди, воздухот во куќата не циркулира и не се филтрира доволно.

Тоа значи дека сите токсини во домот, од средства за чистење и слично, директно ги вдишуваме.

Затоа е важно да се осигураме дека воздухот во нашите домови е чист, а најдобар начин за тоа е со помош на домашни растенија. Покрај тоа, растенијата во домот исто така имаат и декоративна улога, а ја подобруваат и целокупната позитивна енергија.

Што ви е потребно под итно во домот?

Азалеи

Ова растение помага со прочистување на воздухот од токсините во кујната настанати од детергентите и средствата за чистење.

Ovie-rastenija-se-bombi-so-kislorod (6).jpg

Англиски бршлен (Hedera Helix)

Бршленот го прочистува воздухот од воздушните честички на фекалните материи, како и за фамилии коишто пушат внатре.

Ovie-rastenija-se-bombi-so-kislorod (4).jpg

Спатифила (Spathiphyllum)

Одлично растение за тоалети и бањи бидејќи ги елиминира спорите од мувлата.

Ovie-rastenija-se-bombi-so-kislorod (8).jpg

Бамбус палма (Chamaedorea Seifrizii)

Бидејќи не расте високо, лесно може да се вклопи во секој простор, а одлична е за филтрирање на загадувањето со бензен и трихлороетилен, како и формалдехид.

Ovie-rastenija-se-bombi-so-kislorod (3).jpg

Аглаонема (Aglaonema)

Она што е интересно за ова растение е фактот дека колку подолго стои во еден простор, толку поефикасно станува во отстранување на токсините.

Ovie-rastenija-se-bombi-so-kislorod (1).jpg

Алое вера

Она што ја издвојува алое верата од останатите растенија е гелот во нејзините лисја, коишто се богати со витамините А, Ц, Е, Б1, Б2, Б12 и многу други, како и можноста за употреба на истиот за третирање на изгореници и исечени места.

Ovie-rastenija-se-bombi-so-kislorod (2).jpg

Мушкатла (Pelargonium)

Сарделите се одличен прочистувач на воздухот, ги отстрануваат непријатните миризби и ги убиваат бактериите.

Ovie-rastenija-se-bombi-so-kislorod (7).jpg

Клорофит (Chlorophytum comosum)

Познато и како зелен лилјан, ова растение е добро за прочистување на воздухот од јаглерод моноксид, што значи дека одлично место за него би била кујната.

Ovie-rastenija-se-bombi-so-kislorod (10).jpg

Фикус (Ficus elastica)

Од сите растенија тестирани, фикусот е најдобар во отстранување токсини и загадувачи од домовите, а особено е добар борец против формалдехидот.

Ovie-rastenija-se-bombi-so-kislorod (5).jpg

Индијанско перо (Sansevieria trifasciata)

Ова растение најголем дел од својата улога ја врши навечер. Го вшмукува јаглерод диоксидот и ослободува кислород во текот на ноќта, па така го подобрува спиењето.

Ovie-rastenija-se-bombi-so-kislorod (9).jpg

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

5 најиздржливи собни растенија, погодни за сите кои не знаат да одржуваат цвеќе Дали сте од оние кои ги носите цвеќињата на душа, бидејќи не можете да одржите н...
14 растенија кои секогаш треба да ги садите заедно Сакате оваа година да направите мини градина која до лето ќе расцвета и ќе ви го...
Како да си направите градина, дури и ако живеете во стан? Кога станува збор за градини, просторот не треба да претставува проблем. Всушнос...

Најчитани неделава