Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Кувар/ка 20-03-2023
Правник 20-03-2023


6 причини зошто растенијата ви „умираат“ речиси веднаш откако ќе ги купите

Сувиот воздух во домот, особено во грејна сезона, може да претставува проблем за некои растенија. Но, лесно ќе го решите овој проблем ако ставите сад со вода покрај растението и, секако, го чувате понастрана од грејните тела.

6-prichini-zoshto-rastenijata-vi-umiraat-rechisi-vednash-otkako-kje-gi-kupite-01.jpg

Ако сакате растенија, но не сте многу искусни, веројатно ви се случило да купите навидум здраво растение кое „умрело“ речиси веднаш откако сте го донеле дома.

Ова не е така ретка појава кај неискусните љубители на растенија, а постојат неколку причини за ова.

Шесте најчести причини во продолжение:

Шок од новата околина

Можеби звучи чудно, но преселувањето може да биде стресно за растенијата.

Додека биле во цвеќарата, растенијата се навикнале на одредени услови, па кога ќе ги преместите во вашиот дом, може да почнат да венеат ако условите се малку поразлични.

За да го избегнете овој ефект, најпрво препорачливо е да не го пресадувате растението веднаш.

Исто така, ако забележите дека почнува да венее, пробајте да му го смените местото во домот.

6-prichini-zoshto-rastenijata-vi-umiraat-rechisi-vednash-otkako-kje-gi-kupite-02.jpg

Недостаток од простор

Како што растат, на растенијата им треба повеќе место за нивниот корен. Поради ова ќе мора да ги пресадите по извесно време за да не ви овенат.

Истото важи и ако купите неколку коренчиња во една саксија - не можете да ги оставите сите во една и ќе треба да ги пресадите. 

6-prichini-zoshto-rastenijata-vi-umiraat-rechisi-vednash-otkako-kje-gi-kupite-03.jpg

Лоша дренажа

Важно е саксиите да имаат добра дренажа. Во спротивно, во почвата ќе се задржи многу вода, а поради ова коренот може да скапе.

6-prichini-zoshto-rastenijata-vi-umiraat-rechisi-vednash-otkako-kje-gi-kupite-04.jpg

Ставате многу стапчиња за потпора

На некои растенија им е потребна дополнителна потпора, но за ова доволно е да искористите едно-две стапчиња, не повеќе.

Ако ставите многу стапчиња, постои ризик да ги оштетите корените на растението.

Ако, пак, растението стои исправено без проблем, воопшто не му ставајте потпора.

6-prichini-zoshto-rastenijata-vi-umiraat-rechisi-vednash-otkako-kje-gi-kupite-05.jpg

Ставате премногу ѓубриво

Повеќето растенија што ги купувате од цвеќара веќе имаат ѓубриво, што значи нема потреба да додавате откако ќе го купите.

Во овој случај најдобро е да се консултирате со експертите од цвеќарата кои ќе ви кажат дали и кога треба да ставите ѓубриво.

Ако ставите премногу ѓубриво, можете да му наштетите на растението.

6-prichini-zoshto-rastenijata-vi-umiraat-rechisi-vednash-otkako-kje-gi-kupite-06.jpg

Сув воздух во домот

Воздухот во домот може да биде премногу сув за растенијата, особено во грејна сезона. 

Некои растенија сакаат поголема влажност на воздухот, па ова може да претставува проблем за нив.

Лесно ќе го решите овој проблем со навлажнувач на воздух. Доколку немате, доволно е да ставите сад со вода покрај растението. И, секако, чувајте го растението понастрана од грејни тела. 

6-prichini-zoshto-rastenijata-vi-umiraat-rechisi-vednash-otkako-kje-gi-kupite-07.jpg

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

5 совети со кои домашните растенија ќе ја преживеат зимата Ставајте им помалку вода, не ги чувајте во близина на грејно тело и ако немате н...
Бели дамки на лисјата и уште 7 промени на растенијата кои не треба да ги игнорирате Пожолтените лисја можат да укажуваат на неколу работи - премногу или премалку во...
Илија од беровско направил цветна оаза во својот двор: „Имам над 300 кактуси и сукуленти, сам се гри... „Сакав да одгледувам кактуси и сукуленти уште кога бев мал, а сега ми се оствари...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg