На гости кај Давор - Dave’s Kitchen: Стан од 50m2 во Скопје, комплетно уреден со мебел од IKEA (фото)

„При уредувањето најголем акцент ставив на кујната со оглед на тоа што го работам. За монтажата на елементите се погриживме јас и татко ми. Кујната е мешавина на рустикално и модерно, со работна површина од гранит и контраст со златни рачки за вратичките и фиоките, златна чешма, бел порцелански мијалник“, вели Давор Панчевски, познат како Dave’s Kitchen, за CRNOBELO.com.

na-gosti-kaj-davor-dave-s-kitchen-stan-od-50m2-vo-skopje-rechisi-kompletno-ureden-so-mebel-od-ikea-foto-01.jpg

Давор Панчевски (30), познат како Dave’s Kitchen, има завршено Економски факултет, а како професија го избрал маркетингот, но сепак најголема љубов му е готвењето и тоа го работи веќе 8 години.

Давор е од Скопје, но во Охрид има викенд куќа и често патува таму, па поради тоа многумина мислат дека живее таму.

Сепак, неговиот стан е во Скопје. Има 50m2 и тој со задоволство го нарекува свој дом. Токму таму тој ги приготвува своите превкусни рецепти.

За уредувањето на домот Давор открива за CRNOBELO.com:

„Идејата за уредување ја имав многу одамна, а кога дојде време да се уредува целиот процес траеше неколку месеци.

na-gosti-kaj-davor-dave-s-kitchen-stan-od-50m2-vo-skopje-rechisi-kompletno-ureden-so-mebel-od-ikea-foto-04_copy.jpg

Причината беше поради тоа што за набавка на кујната мораше да се оди најмалку 10 пати во IKEA и да се донесат потребните елементи за да се намонтира истата.

na-gosti-kaj-davor-dave-s-kitchen-stan-od-50m2-vo-skopje-rechisi-kompletno-ureden-so-mebel-od-ikea-foto-08_copy.jpg

Целиот стан (95%) е уреден од IKEA, а интересно е тоа што набавката не беше само од една IKEA, туку од две: Србија и Грција.

na-gosti-kaj-davor-dave-s-kitchen-stan-od-50m2-vo-skopje-rechisi-kompletno-ureden-so-mebel-od-ikea-foto-19.jpg

При уредувањето најголем акцент ставив на кујната со оглед на тоа што го работам. За монтажата на елементите се погриживме јас и татко ми за целиот стан.

na-gosti-kaj-davor-dave-s-kitchen-stan-od-50m2-vo-skopje-rechisi-kompletno-ureden-so-mebel-od-ikea-foto-12.jpg

Кујната е мешавина на рустикално и модерно, изборот падна на темна кујна, со стаклени вратички во горниот дел од елементите и гранит како работна површина.

na-gosti-kaj-davor-dave-s-kitchen-stan-od-50m2-vo-skopje-rechisi-kompletno-ureden-so-mebel-od-ikea-foto-09.jpg

Голема желба имав уредувањето во висечките елементи да биде видливо, а за тоа се погрижија стаклените вратички и светлото во елементите.

na-gosti-kaj-davor-dave-s-kitchen-stan-od-50m2-vo-skopje-rechisi-kompletno-ureden-so-mebel-od-ikea-foto-11.jpg

Како контраст на темната кујна, одбрав златни рачки за вратичките и фиоките, златна чешма, бел порцелански мијалник и сиви кујнски апарати.

na-gosti-kaj-davor-dave-s-kitchen-stan-od-50m2-vo-skopje-rechisi-kompletno-ureden-so-mebel-od-ikea-foto-02.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

На гости кај Силвана: Стан од 72m2 во Скопје со библиотека и тиркизна гарнитура (фото) „Идејата за уредувањето на станот, како и боите ги договаравме заедно ...
На гости кај Анастасија: Стан од 90m2 во скопската населба Карпош 4 со многу дрво и топли тонови (фо... „Омилени детали ми се автентичниот ретро аналоген аудио систем сместен на интере...
На гости кај Елена: Стан од 76m2 во скопската населба Аеродром со современа дневна и детски соби со ... „Трпезариската маса ни е со црно стакло и намерно ја вклопив со цел да го разбие...
На гости кај Васил Гарванлиев во Чикаго: „Живееме во елитна населба, куќата има 7 спални соби, базен... „Куќата во која живееме со Џејсон има 7 спални соби, од кои 2 се пренаменети во ...
Во домот на Маријана во Штип: Куќа во барок стил, со златни елементи и многу новогодишни украси „Дневната соба ја уредивме во уникатен стил, комбинирајќи елементи на природата ...
Шарено кафуле во Старата скопска чаршија е како сцена од бајка (фото) Со графити со разни бои на балони и бабичка како истура срциња од кофа, шарени п...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg