Како од бајките - Скандинавските зелени куќи (фото)


Како од бајките - Скандинавските зелени куќи (фото)

Скандинавците ги обожаваат зелените покриви целите обраснати од трева, а понекогаш дури и дрвја, а за нас тие се како куќарки од бајките.

kako-od-bajkite-skandinavskite-zeleni-kukji-01.jpg

Дури и секоја година имаат натпревар организиран од „Scandinavian Green Roof Association“ за тоа кој ќе има најубав и најзелен кров.

Но, убавината не е единствената причина поради која Скандинавците сакаат зелен покрив, туку и поради тоа што се одлична заштита од обилни дождови, трошат помалку за греење во зима и ладење во лето и секако произведуваат кислород...

Да уживаме во прекрасната глетка:

Н. Г. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

На гости кај Вера Калин: Впечатлив дом во Скопје обоен во зелено – сиви тонови (фото) „Домот ми е комбинација од парчиња кои отсекогаш ми се допаѓале: катче за читање...
На гости кај Анета Атанасова: Стан во Кавадарци уреден со многу љубов (фото) Највпечатлив детаљ во дневната соба на Анета е темниот ѕид, а нејзино омилено па...
Вила во која сакаме да ја поминеме цела зима Планинските вили кријат некаква посебна убавина и магија независно во кое време ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg