Најстариот хотел на светот е управуван од истото семејство цели 1.300 години
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Најстариот хотел на светот е управуван од истото семејство цели 1.300 години

Хотелот Nishiyama Onsen Keiunkan во Кјото, Јапонија е стар повеќе од 1.300 години и доживеал многу подеми и падови. Но покрај староста, интересно е што хотелот го води истото семејство што го основало пред повеќе од еден милениум. Односно, хотелот го воделе 52 различни генерации од истото семејство.

poglednete-go-najstariot-hotel-vo-svetot-koj-e-upravuvan-od-istot-semejstvo-celi-1300-godini-01.jpg

Иако со текот на времето хотелот бил надградуван и реновиран, сепак успеал да ги задржи историската традиција и атмосфера. Бањата во хотелот била реновирана, но подовите, собите и прекрасните градини останале речиси недопрени. Покрај тоа, во хотелот нема ни Интернет.

poglednete-go-najstariot-hotel-vo-svetot-koj-e-upravuvan-od-istot-semejstvo-celi-1300-godini-02.jpg

Хотелот бил изграден во 705-та година, од страна на Фуџивара Махито. Во 2011-та година, хотелот беше официјално прогласен за најстар во светот од Гинисовата книга на рекорди.

Бањата на хотелот е во употреба уште од 705-та година, а во сите 1.300 години била посетена од многу познати лица, туристи, па дури и политичари.

poglednete-go-najstariot-hotel-vo-svetot-koj-e-upravuvan-od-istot-semejstvo-celi-1300-godini-03.jpg

Хотелот има 4 бањи на отворено и две во затворен простор. Водата доаѓа од 4 различни извори и содржи натриум, калциум нитрат и хлор.

poglednete-go-najstariot-hotel-vo-svetot-koj-e-upravuvan-od-istot-semejstvo-celi-1300-godini-04.jpg

Собите се уредени во јапонски стил, а од секој прозорец се гледа спојувањето на реките Хајакава и Јукава.

poglednete-go-najstariot-hotel-vo-svetot-koj-e-upravuvan-od-istot-semejstvo-celi-1300-godini-05.jpg

poglednete-go-najstariot-hotel-vo-svetot-koj-e-upravuvan-od-istot-semejstvo-celi-1300-godini-06.jpg

poglednete-go-najstariot-hotel-vo-svetot-koj-e-upravuvan-od-istot-semejstvo-celi-1300-godini-08.jpg

poglednete-go-najstariot-hotel-vo-svetot-koj-e-upravuvan-od-istot-semejstvo-celi-1300-godini-09.jpg

poglednete-go-najstariot-hotel-vo-svetot-koj-e-upravuvan-od-istot-semejstvo-celi-1300-godini-10.jpg

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Луксузен хотел во Африка, каде апартман чини и до 9.000 евра Нуди спектакуларен поглед на градот Кејптаун и има само 28 апартмани. Хотел...
Викенд релаксација: Топли балкони и тераси Никој не би одбил чаша топол чај, вино или жешка шолја кафе во овој период од го...
Сите места каде живеела Кејт Мидлтон, пред да се пресели во палата Кејт Мидлтон ужива во многу луксузни простори сега кога ја има улогата на војвот...

Најчитани неделава