Стилско работно катче со дрвца од лимони на девојка од Скопје (фото)

Минимализам со винтиџ детали и многу зеленило е стилот кој го избра Наталија Терзија за уредување на нејзиното работно катче во Скопје.

stilskoto-rabotno-katche-so-drvca-od-limoni-na-devojka-od-skopje-foto-01.jpg

Наталија Терзија е моден дизајнер по професија, а омилено катче во кое сака да престојува е нејзиниот работен и изложбен простор кој се наоѓа во центарот на Скопје - Terziya showroom.

„Го одбрав овој простор затоа што најпрво бев фасцинирана од локацијата и самата зграда која датира од далечната 1952 година (и го има „преживеано“ земјотресот во 1963) и е буквално залепена за главната пошта која е дело на архитектот Јанко Константинов и е бруталистички белег на Македонската архитектура од времето на Социјалниот модернизам.

stilskoto-rabotno-katche-so-drvca-od-limoni-na-devojka-od-skopje-foto-03.jpg

Просторот ми користи како работен простор, тука ги работам и изложувам моделите, моментално ја изработувам колекцијата со која ќе учествувам на претстојниот Моден викенд, кој ќе биде во едно интересно и поинакво издание, со оглед на ситуацијата во која се наоѓаме.

stilskoto-rabotno-katche-so-drvca-od-limoni-na-devojka-od-skopje-foto-05.jpg

Исто така вежбам и јога во студио бидејќи често се случува да го поминам цел ден таму.

stilskoto-rabotno-katche-so-drvca-od-limoni-na-devojka-od-skopje-foto-08.jpg

Ентериерот во студиото стилски не се разликува многу од облеката која ја создавам.

Минималистичката едноставност на белата боја проткаена со органска нота од конопот и дрвото, како и свежината која ја носат многуте саксиски билки, како моето Камелија дрво, лимоните, калите...

stilskoto-rabotno-katche-so-drvca-od-limoni-na-devojka-od-skopje-foto-04.jpg

Со цел да му дадам на просторот карактер и смисла додадов неколку винтиџ елементи кои за мене се историја и носат приказна во себе.

stilskoto-rabotno-katche-so-drvca-od-limoni-na-devojka-od-skopje-foto-07.jpg

Исто така важна естетска улога во уредувањето има и накитот од мојот бренд кој е изложен на гипсаните дланки што сама ги изработив за оваа намена и излегоа подобро од што очекував“, вели Наталија за CRNOBELO.com.

stilskoto-rabotno-katche-so-drvca-od-limoni-na-devojka-od-skopje-foto-02.jpg

stilskoto-rabotno-katche-so-drvca-od-limoni-na-devojka-od-skopje-foto-06.jpg

Прочитајте и Во домот на Милена Танаскоска: Стилски уредена соба на девојка од Скопје (фото)

Фотки од нејзиното омилено катче:

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

На гости кај Надица: Светол стан во Скопје со шарени плочки во кујната и впечатливи парчиња мебел (ф... „Станот го уредувавме заедно со сопругот, кој по професија е архитект. Најколори...
На гости кај Даниел: Стан во срцето на Дебар Маало со впечатлива кујна и поглед кон Водно (фото) „Идејата зад станот беше да се создаде атмосфера на уметничко студио и...
На гости кај Љубица и Милош: Стан во Капиштец со широка дневна соба и разиграна детска соба (фото) „Кога по 16 години живеење во куќа, одлучивме да се преселиме во стан, прво...
На гости кај Силвана: Стан од 72m2 во Скопје со библиотека и тиркизна гарнитура (фото) „Идејата за уредувањето на станот, како и боите ги договаравме заедно ...
На гости кај Јасмина и Дејан: Стан од 70m2 во Скопје со темни тонови и совршен поглед (фото) „Пред 5 години кога го уредувавме празниот стан, се водевме по водечките трендов...
На гости кај Мартина: Семејна куќа во Виница со природен камен и двор со многу дрвја (фото) „Во куќата направивме многу промени, не само во дизајнот на ентериер, туку и сит...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg