Во домот на Никола Блажевски: Студио со креативно искористен простор (фото)
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
ГЕОДЕТ 12-05-2021
Kelner/ka 11-05-2021


Во домот на Никола Блажевски: Студио со креативно искористен простор (фото)

27-годишниот Никола вели дека од своето поткровје ги гледа најубавите изгрејсонца, а најмногу ужива кога има време за чаша вино на својот внимателно уреден балкон.

vo-domot-na-nikola-blazhevski-studio-so-kreativno-iskoristen-prostor-foto-01.jpg

Никола Блажевски (27) веќе 10 години е волонтер и скоро 4 години вработен во Црвен крст на град Скопје како одговорно лице во социјалниот сервис „Помагатели на ранливи целни групи на корисници“

Хоби му е аранжирање на цвеќе, уредување на простор, организирање настани, изработка на „Do It Yourself“ проекти и фотографирање.

Тоа што располага со чувство за естетика, око за детали и пасија за фотографија, се гледа и во уредувањето на неговото студио.

Малиот простор е одлично искористен, а Никола за CRNOBELO.com открива од каде идејата за уредувањето:

„Сé започна спонтано и непланирано откако јас и мојот брат добивме нова соба/студио, каде што имав прилика да ја употребам мојата креативност и ја уредивме по наш вкус.

vo-domot-na-nikola-blazhevski-studio-so-kreativno-iskoristen-prostor-foto-08.JPG

Поделена е на галериски дел за спиење и дел за дневен престој со мал балкон.  

vo-domot-na-nikola-blazhevski-studio-so-kreativno-iskoristen-prostor-foto-02.JPG

Голем дел од елементите се рачна изработка, почнувајќи од примарна преработка на дрвото, стругање, сечење на веќе осмислена конструкција, се до финалните производи како што се полиците, фотељата, врамување на сликите нацртани од брат ми, скалите и галерискиот дел, како и фенерите, фонтаната и ситните детали на балконот.

vo-domot-na-nikola-blazhevski-studio-so-kreativno-iskoristen-prostor-foto-04.jpg

Другиот дел елементи се внимателно одбрани со цел функционалност на елементите и функционалност на просторот.

vo-domot-na-nikola-blazhevski-studio-so-kreativno-iskoristen-prostor-foto-02.JPG

Кактуси, сукуленти (природни и керамички) и другите растенија ми се омилените детали во собата и на балконот, кои даваат посебен амбиент и поврзување со природата. Иако секоја година има по неколку нови детали кои ги одбирам внимателно за да се вклопат во истата идеја и целина.

vo-domot-na-nikola-blazhevski-studio-so-kreativno-iskoristen-prostor-foto-03.JPG

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

Во домот на Александра: Стан во Скопје во кој сите соби се со различен стил (фото) „Станот го реновиравме од темел и имавме ограничен буџет, па не вклучивме архите...
Во домот на Ангела Бебекоска: Стан во Тафталиџе обоен во сиво, сино и жолто (фото) Ангела Бебекоска (24) која од Вевчани се преселила во Скопје вели дека...
Во домот на Ивана: Стилски дом на Македонка во Германија обоен во розово (фото) Во нејзиниот стан доминираат розовата, белата и сивата боја и има впечатливи дет...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg