Пар со 3 деца живее во автобус од 23m² и постојано патува (фото)


Пар со 3 деца живее во автобус од 23m² и постојано патува (фото)

Поради малиот простор ова семејство вели дека е поблиско од кога било и дека поради патувачкиот дом го живеат својот живот од соништата.

par-so-3-deca-zhivee-vo-avtobus-i-postojano-patuva-foto-01.jpg

Емили и Колби Бел од Јута со нивните 3 деца живеат во училишен автобус од 23 метри квадратни.

Со вградени полици, место за читање, специјално направени кревети и тераса на покривот, тие имаат сѐ што им е потребно за нормално функционирање.

par-so-3-deca-zhivee-vo-avtobus-i-postojano-patuva-foto-03.jpg

Веќе 7 месеци живеат на нетрадиционален начин и патуваат со децата постојано.

35-годишниот Колби од 2018 година почнал да работи онлајн како софтверски инженер, па така одлучиле дека сега им е шансата да започнат нешто ново и поинакво.

„Сме слушнале за семејства кои патуваат, а нас отсекогаш патувањата ни биле приоритет, па помисливме зошто да не продадеме сѐ“, велат тие.

par-so-3-deca-zhivee-vo-avtobus-i-postojano-patuva-foto-02.jpg

Парот продал речиси сѐ што имал и потоа патувале во Австралија, Нов Зеланд, Костарика, Тајван и Фиџи, пред да се вратат во САД за празниците. Но, тогаш на Емили ѝ бил дијагностициран рак на града.

Откако Емили завршила со третманите, семејството повторно било во потрага по нов животен стил, па така во 2020 година одлучиле да си купат стар автобус и да го претворат во свој дом во кој ќе живеат постојано.

5-членото семејство совршено функционира во малиот простор и од август 2020 патуваат и живеат на овој начин.

Фотки од нивниот патувачки дом:

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Во домот на Даниела во Германија: Одлично уредена занимална за нејзините 3 дечиња (фото) „Во занималната кај нас преовладува едно шаренило од бои, слободата во играта и ...
На гости кај Ива од Битола: Розов дом во Барби стил (фото) Ива, која работи како судија – поротник при Апелационен суд Битола, смета дека д...
На гости кај Наташа: Семејна куќа во Битола со детали во силни бои (фото) „Бидејќи бев сигурна дека сакам сѐ во мојот дом да биде во црно-бела боја за да ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg