Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Архитект 06-10-2022


На гости кај Моника: Стан во Скопје со нежни бои и „направи сам“ проекти (фото)

„Нешто што знаев дека морам да го имам во мојот стан беше честерфилд софата во модерен стил и во бежова боја. Таа ми е омилено парче мебел во станот“, вели 27-годишната Моника од Скопје, која додава дека детската соба во домот им е DIY проект од класичен канцелариски мебел.

na-gosti-kaj-monika-stan-vo-skopje-so-topli-tonovi-i-diy-proekti-foto01_02.jpg

Моника Ангеловски (27), по професија, архитект и урбанист, живее со својот сопруг Славчо и ќеркичката Стела во стан од 69 м2 во скопската населба Карпош 4.

Со неа проговоривме околу изборот на бои, инспирацијата за уредувањето и DIY проектите во нејзиниот дом.

Моника за CRNOBELO открива како со сопругот го создадоа својот мал рај:

„Бидејќи во претходниот стан изобилуваше темна боја и индустриски стил, со сопругот веднаш се сложивме дека во новиот стан мора да преовладуваат светли бои и топли тонови.

na-gosti-kaj-monika-stan-vo-skopje-so-topli-tonovi-i-diy-proekti-foto01_11.jpg

Проектот за станот си го цртав сама, нормално во консултација со сопругот, како и стручна помош од лица кои ни го изведуваа целиот мебел.

na-gosti-kaj-monika-stan-vo-skopje-so-topli-tonovi-i-diy-proekti-foto01_07.jpg

Уште кога го ѕидаа станот направивме веднаш неколку измени во распоредот, така што сите нефункционлни ќошиња, столбови и инсталации се мудро скриени.

na-gosti-kaj-monika-stan-vo-skopje-so-topli-tonovi-i-diy-proekti-foto01_13.jpg

Нешто што знаев дека морам да го имам во овој стан беше честерфилд софата во модерен стил и во бежова боја. Таа ми е омилено парче мебел во станот.

na-gosti-kaj-monika-stan-vo-skopje-so-topli-tonovi-i-diy-proekti-foto01_06.jpg

Ако нешто морам да издвојам како детаљ и контраст во станот, тогаш тоа е бојата на розовото злато која се појавува умерено во неколку елементи и дава совршен контраст на неутралните мат тонови.

na-gosti-kaj-monika-stan-vo-skopje-so-topli-tonovi-i-diy-proekti-foto01_01.jpg

Од она што премногу ни се допаѓаше како идеја и среќна сум што го постигнавме, тоа е долгиот ѕид во дневната соба кој е спој од вертикални брисолеи во боја на слонова коска и големи масивни дрвени плочи, кои доминираат одзади долгата минималистичка комода.

na-gosti-kaj-monika-stan-vo-skopje-so-topli-tonovi-i-diy-proekti-foto01_10.jpg

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

На гости кај Љупка: Стан во Струмица од 140m2 со луксузни детали во сребрена боја (фото) „Од шивачките машини на баба ми направив трпезариска маса на која сум горда, а о...
На гости кај Јована: Стан во Скопје со бели кујнски апарати и впечатлива маса од масивно дрво (фото) „Кујната е изработена од бел мат медијапан по нарачка со бела вградена техника, ...
На гости кај Николина во Германија: Дом на Битолчанка со прозорци под плафонот и поглед кон зеленило... „Станот е 70m2 и се наоѓа во центарот на градот, на приземје, но со посебен влез...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg