На гости кај Дарко Петковски: Уникатен стан во Скопје со урбана нота и темни тонови (фото)

„Љубител сум на минимализмот, темните бои и тонови, индустрискиот стил и урбаниот модернизам, и сите овие стилови и правци успешно ги вклопив при уредувањето“, вели Дарко Петковски за својот дом.

na-gosti-kaj-darko-petkovski-unikaten-stan-vo-skopje-so-urbana-nota-i-temni-tonovi-foto-01.jpg

Дарко Петковски, фризер, минималист, љубител на едноставноста, спонтаноста, геометријата, темните бои и тонови, перфекционист и креативец живее во стан во Скопје, во чие уредување вели дека се пресликани сите карактеристики на неговата личност.

Уреден модернистички, со урбана нота и доминација на црната боја, станот на Дарко навистина е нешто поинакво.

За уредувањето на неговиот дом тој открива за CRNOBELO.com:

„Ова е првиот стан во кој живеам сам, така што максимално се вложив како би го направил совршено место за релаксирање, со оглед на фактот што сум во дефицит со слободно време, сакав домот да ми овозможи чувство на безгрижност и тотално уживање.

na-gosti-kaj-darko-petkovski-unikaten-stan-vo-skopje-so-urbana-nota-i-temni-tonovi-foto-03.jpg

Иако се во прашање 56 метри квадратни, предизвикот како да се распореди сè и притоа да е функционално и естетски одржливо беше голем.

na-gosti-kaj-darko-petkovski-unikaten-stan-vo-skopje-so-urbana-nota-i-temni-tonovi-foto-07.jpg

Меѓутоа од самиот почеток на целиот процес имав конкретна и јасна визија за тоа што сакам: отворен простор, светлина, акцент на детали, екстремна едноставност комбинирана со функционалност, чисти линии, едноставни структури.

na-gosti-kaj-darko-petkovski-unikaten-stan-vo-skopje-so-urbana-nota-i-temni-tonovi-foto-09.jpg

Љубител сум на минимализмот, темните бои и тонови, индустрискиот стил и урбаниот модернизам, и сите овие стилови и правци успешно ги вклопив при уредувањето.

na-gosti-kaj-darko-petkovski-unikaten-stan-vo-skopje-so-urbana-nota-i-temni-tonovi-foto-06.jpg

Омилен дел ми е дневната соба, каде минувам и најголем дел од времето кога сум дома, а сметам дека токму дневната е просторот каде најдобро се искажува стилот.

na-gosti-kaj-darko-petkovski-unikaten-stan-vo-skopje-so-urbana-nota-i-temni-tonovi-foto-10.jpg

na-gosti-kaj-darko-petkovski-unikaten-stan-vo-skopje-so-urbana-nota-i-temni-tonovi-foto-05.jpg

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

На гости кај Николина во Германија: Дом на Битолчанка со прозорци под плафонот и поглед кон зеленило... „Станот е 70m2 и се наоѓа во центарот на градот, на приземје, но со посебен влез...
На гости кај Сандра: Стилски уредена куќа во Скопје со маслинови дрвца и бохо детали (фото) „Кујната е со црни вградливи елементи, црн гранитен мијалник и скриен фрижидер. ...
Во домот на Ивана од Белград: Светол стан во кој владее хармонија (фото) Доколку сакате светли бои, овој стан ќе ви го освои срцето за миг. Деталите ја п...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg