На гости кај Елена: Стан од 170m2 на поткровје на Водно - огромна кујна и многу светлина (фото)

Сметам дека е грешка кога луѓето бегаат од темни бои при дизајнирање на просторот во кој живеат. Тука имате слобода да играте со детали и украси во живи и светли бои или пастелни нијанси како што јас употребив.

na-gosti-kaj-elena-stan-od-170m2-na-potkrovje-na-vodno-ogromna-kujna-i-mnogu-svetlina-foto-10.jpeg

Ова можам со сигурност да го кажам затоа што претходниот стан во кој живеевме беше целосно дизајниран во бели, крем и сиви нијанси, и верувајте ми на зборот дека сега кога ќе влезат во новиот стан нашите пријатели кажуваат дека се чувствуваат многу попријатно и потопло од претходно.

na-gosti-kaj-elena-stan-od-170m2-na-potkrovje-na-vodno-ogromna-kujna-i-mnogu-svetlina-foto-15.jpeg

Скоро целиот мебел мојот сопруг го нарача од Италија, а останатиот мораше да биде изработен по мерка, заради нестандардните димензии на овој стан, особено по вертикала. Со архитектката одговорна за изработка се запознавме и засакавме до толку што целиот процес со неа, но и мајсторите беше лесен, забавен и креативен.

na-gosti-kaj-elena-stan-od-170m2-na-potkrovje-na-vodno-ogromna-kujna-i-mnogu-svetlina-foto-07.jpeg

Многу време и највеќе внимание посветив на кујната која е нетипично голема, можам да кажам огромна, исклучително внимателно дизајнирана, почнувајќи од фиоките до работната плоча од ламинам. Мојот сопруг сака да готви и отсекогаш посакуваше голема кујна, особено затоа што половина од денот тој и моите синови го поминуваат таму.

na-gosti-kaj-elena-stan-od-170m2-na-potkrovje-na-vodno-ogromna-kujna-i-mnogu-svetlina-foto-08.jpeg

Шанкот зазема централно и многу важно место во станот. Сè уште немаме одбрано шанк столчиња со кои тој би се комплетирал, и тоа треба што побргу да го направам затоа што Максим и Габриел обожуваат да седат на шанк и имаат најразлични активности додека јас или мојот сопруг готвиме.

na-gosti-kaj-elena-stan-od-170m2-na-potkrovje-na-vodno-ogromna-kujna-i-mnogu-svetlina-foto-14.jpeg

Дневната е топла и пријатна, со големи удобни троседи во кремасто сива боја и тепих со пастелни нијанси. Целосно е опкружена со прозорци.

na-gosti-kaj-elena-stan-od-170m2-na-potkrovje-na-vodno-ogromna-kujna-i-mnogu-svetlina-foto-20.jpeg

Во едниот дел, под самите прозори, кој е мој омилен дел од станот, дизајнирав миндер со удобни јастуци каде додека седиме можеме да ги гледаме децата како играат во дворот на нашата зграда веднаш под прозорците.

na-gosti-kaj-elena-stan-od-170m2-na-potkrovje-na-vodno-ogromna-kujna-i-mnogu-svetlina-foto-19.jpeg

Продолжува на следната страна...


Би можело да ве интересира:

На гости кај Николина во Германија: Дом на Битолчанка со прозорци под плафонот и поглед кон зеленило... „Станот е 70m2 и се наоѓа во центарот на градот, на приземје, но со посебен влез...
На гости кај Ангела: Стан од 60m2 во Капиштец, со кујна во пастелно зелена боја и уникатни декорации... „Како архитект секогаш сум инспирирана од геометријата и модерната уметност на п...
Во домот на Ивана од Белград: Светол стан во кој владее хармонија (фото) Доколку сакате светли бои, овој стан ќе ви го освои срцето за миг. Деталите ја п...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg