На гости кај Ивана: Семејна куќа во Струмица со дела од македонски уметници и совршена спална соба (фото)

„Јас бев архитектот задолжен за уредување на мојот семеен дом. Најмногу уживав во дизајнирањето на спалната соба. Ги сакам темните тонови и сакав во една просторија да преовладуваат темните нијанси“, раскажува Ивана Никова (24) за уредувањето на семејната куќа од 100 m2 во Струмица.

na-gosti-kaj-ivana-semejna-kukja-so-dela-od-makedonski-umetnici-i-sovrshena-spalna-soba-foto-01.jpg

Ивана Никова (24) e дипломиран внатрешен архитект и живее со своето семејство во куќа од 100 m2 во Струмица.

Таа има свое студио за внатрешен дизајн и работи во семејната фирма за производство на мебел, па токму таа била архитектот задолжен за уредување на нејзиниот семеен дом.

Со помош на тиркизната боја, Ивана внела свежина во целиот ентериер. Омилени ѝ се сувенирите од патувања, како и делата од македонските уметници.

За уредувањето на нејзиниот дом таа открива за CRNOBELO.com:

„Го создадов вистинскиот амбиент во просторот со тоа што внимателно ја избрав палетата на бои, мебел и додатоци, кои можат да го трансформираат секој простор за живеење.

na-gosti-kaj-ivana-semejna-kukja-so-dela-od-makedonski-umetnici-i-sovrshena-spalna-soba-foto-02.jpg

Малите детали во внатрешноста на домот имаат моќ целосно да го трансформираат расположението, тонот и атмосферата на собата.

na-gosti-kaj-ivana-semejna-kukja-so-dela-od-makedonski-umetnici-i-sovrshena-spalna-soba-foto-18.jpg

Предметите како што се перничињата, лустерите, теписите, растенијата и уметничките дела честопати се токму работите што ја врзуваат цела соба заедно, правејќи различни предмети да градат една хармонична целина што го надополнува и балансира целиот простор.

na-gosti-kaj-ivana-semejna-kukja-so-dela-od-makedonski-umetnici-i-sovrshena-spalna-soba-foto-12.jpg

Најмногу уживав во дизајнирањето на спалната соба. Ги сакам темните тонови и сакав во една просторија да преовладуваат темните нијанси.

na-gosti-kaj-ivana-semejna-kukja-so-dela-od-makedonski-umetnici-i-sovrshena-spalna-soba-foto-14.jpg

Во спалната соба се среќаваат црната и сива боја во комбинација на дрвени панели од масивно дрво орев, кои му даваат одличен склоп на ентериерот. Тие ми се омилени комбинации кои често ги користам и во моите проекти.

na-gosti-kaj-ivana-semejna-kukja-so-dela-od-makedonski-umetnici-i-sovrshena-spalna-soba-foto-13.jpg

Секогаш кога започнувам нов проект, ги комбинирам функционалноста, едноставноста и естетиката. Тие се клучни точки за да се оформи добар дизајн на ентериер.

na-gosti-kaj-ivana-semejna-kukja-so-dela-od-makedonski-umetnici-i-sovrshena-spalna-soba-foto-15.jpg

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

На гости кај Надица: Светол стан во Скопје со шарени плочки во кујната и впечатливи парчиња мебел (ф... „Станот го уредувавме заедно со сопругот, кој по професија е архитект. Најколори...
На гости кај Силвана: Стан од 72m2 во Скопје со библиотека и тиркизна гарнитура (фото) „Идејата за уредувањето на станот, како и боите ги договаравме заедно ...
На гости кај Јасмина и Дејан: Стан од 70m2 во Скопје со темни тонови и совршен поглед (фото) „Пред 5 години кога го уредувавме празниот стан, се водевме по водечките трендов...
На гости кај Анастасија: Стан од 90m2 во скопската населба Карпош 4 со многу дрво и топли тонови (фо... „Омилени детали ми се автентичниот ретро аналоген аудио систем сместен на интере...
На гости кај Игор Митровиќ: Модерен стан од 65m2 во Аеродром со лед осветлување во сите простории (ф... „Зградата во која живеам е нова, пред нецела година се пушти во употре...
На гости кај Мартина: Семејна куќа во Виница со природен камен и двор со многу дрвја (фото) „Во куќата направивме многу промени, не само во дизајнот на ентериер, туку и сит...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg