На гости кај Николина во Германија: Дом на Битолчанка со прозорци под плафонот и поглед кон зеленило (фото)

„Станот е 70m2 и се наоѓа во центарот на градот, на приземје, но со посебен влез и мало дворче, што е супер и доста практично кога си со мало дете. Обожавам природна светлина и доколку би имала сопствена куќа еден ден би била цела од стакло, па погледот од прозорците под плафонот кон зеленилото ми е најомилениот и најрелаксирачки дел од домот“, вели Николина Пинзовски (33) од Битола за CRNOBELO.com.

na-gosti-kaj-nikolina-vo-germanija-dom-na-bitolchanka-so-prozorci-pod-plafonot-i-pogled-kon-zelenilo-foto-01.jpg

Николина Пинзовски (33) од Битола, која е магистер по сметководство, но моментално работи во логистичкиот центар на Европскиот онлајн гигант „Zalando“, веќе година и пол, заедно со сопругот и нивната 3-годишна ќерка живее во Фрајбург, Германија.

Таа вели дека Фрајбург е студентски град, па затоа е малку тешко да се дојде до стан и е потребно малку повеќе време, но, за среќа, тие успеале да го пронајдат своето среќно катче.

За уредувањето на нејзиниот стан Николина открива за CRNOBELO.com:

„Станот е 70m2 и се наоѓа во центарот на градот, на приземје, но со посебен влез и мало дворче, што е супер и доста практично кога си со мало дете.

na-gosti-kaj-nikolina-vo-germanija-dom-na-bitolchanka-so-prozorci-pod-plafonot-i-pogled-kon-zelenilo-foto-02.jpg

Се сметам за доста креативна личност и отсекогаш сум била вљубеник во модата, естетиката, уредувањето и дизајн на ентериерот, едноставно во живот со стил. 

na-gosti-kaj-nikolina-vo-germanija-dom-na-bitolchanka-so-prozorci-pod-plafonot-i-pogled-kon-zelenilo-foto-10.jpg

Но, не само што сакам уредувањето во домот да e по најнов тренд, исто така сакам да е доста удобен и комфорен.

na-gosti-kaj-nikolina-vo-germanija-dom-na-bitolchanka-so-prozorci-pod-plafonot-i-pogled-kon-zelenilo-foto-54.jpg

Воедно ја практикувам филозофијата на хиге (hygge), данскиот начин на доброто живеење, каде е најважно чувството на душевен спокој и среќа и каде се она околу нас има причина за своето постоење и значење.

na-gosti-kaj-nikolina-vo-germanija-dom-na-bitolchanka-so-prozorci-pod-plafonot-i-pogled-kon-zelenilo-foto-08.jpg

Значењето на малите и бесценети нешта околу нас, како ставање букет свежо цвеќе во вазна, читањето книга под светлина од свеќа или слушање на дождот како паѓа, готвење ручек со омилената музика на цел глас, бавниот и спокоен начин на живот дома кога сè надвор е пребрзо и прединамично, сè она што нè опушта и смирува, како пиење на шолја кафе со мојата ќерка, а таа топла шолја чоколадо.

na-gosti-kaj-nikolina-vo-germanija-dom-na-bitolchanka-so-prozorci-pod-plafonot-i-pogled-kon-zelenilo-foto-17.jpg

Моментално најсреќни сме кога за време на викенд си правиме пуканки и ги гледаме омилените филмови на Дизни, како и со најнезаменливите долги прошетки со велосипед и игри во паркот. 

na-gosti-kaj-nikolina-vo-germanija-dom-na-bitolchanka-so-prozorci-pod-plafonot-i-pogled-kon-zelenilo-foto-26.jpg

Целиот ентериер во домот не би имал смисла ако во самиот дом нема чувство на топлина.

na-gosti-kaj-nikolina-vo-germanija-dom-na-bitolchanka-so-prozorci-pod-plafonot-i-pogled-kon-zelenilo-foto-14.jpg

na-gosti-kaj-nikolina-vo-germanija-dom-na-bitolchanka-so-prozorci-pod-plafonot-i-pogled-kon-zelenilo-foto-07.jpg

Приврзаник сум на повеќе стилови на уредување: бохо, индустриски, модерен и минималистички, но најмногу се пронаоѓам во скандинавскиот стил.

na-gosti-kaj-nikolina-vo-germanija-dom-na-bitolchanka-so-prozorci-pod-plafonot-i-pogled-kon-zelenilo-foto-39.jpg

Затоа можете да забележете доста бохо елементи, природни материјали, дрво и трска и црни детали како дел од индустрискиот стил и кујната, а и самиот плафон беше веќе во индустриски стил, но преовладуваат основите на скандинавскиот стил, белата, бежовата и сивата боја.

na-gosti-kaj-nikolina-vo-germanija-dom-na-bitolchanka-so-prozorci-pod-plafonot-i-pogled-kon-zelenilo-foto-04.jpg

Мебелот и декорациите се најчесто од IKEA, JYSK и слични локални дуќанчиња. Доста често посетувам и маркети на рачни изработки и колекционер сум на вазни и свеќници, а која жена не е вљубеник во вакви работи? 

na-gosti-kaj-nikolina-vo-germanija-dom-na-bitolchanka-so-prozorci-pod-plafonot-i-pogled-kon-zelenilo-foto-21.jpg

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

На гости кај Моника: Стан во Капиштец со дневна соба со винтиџ парчиња и уникатни детали (фото) „Јас не го преферирам модерното во уредувањето на домот, не сум модерна девојка,...
На гости кај Маја: Стан од 75m2 во Скопје со впечатлив ѕид од цигли во дневната соба (фото) „Првично, што сакав е да има цигла на ѕидот во дневниот простор, па по тој декор...
Во домот на Ивана од Белград: Светол стан во кој владее хармонија (фото) Доколку сакате светли бои, овој стан ќе ви го освои срцето за миг. Деталите ја п...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg