Како брзо и ефикасно да го исчистите вашиот душек?

Со редовното чистење на душекот вие ги елиминирате мртвите клетки од кожата кои остануваат на него, но и си овозможувате поквалитетен сон.

kako-brzo-i-efikasno-da-go-iscistite-vasiot-dushek-1

Добро би било барем еднаш во 2 месеци да обрнете внимание на чистењето на душекот, а особено правете го тоа во летниот период кога ноќното потење е почесто.

Посветете поголемо внимание на душекот на којшто спиете и заштитете се од несакани алергии и иритации. Основна работа која треба да ја направите за да си обезбедите здрав сон е редовното менување на постелнината, односно еднаш во неделата.

Со оглед на фактот дека чистењето на душекот не е едноставна работа и бара повеќе труд и време, овие неколку совети ќе ви помогнат за поефикасно и побрзо чистење на вашиот душек:

1. Постелнината перете ја на највисока температура. На тој начин, вие ги елиминирате сите бактерии кои се собрале во неа.

2. Директно врз душекот ставете поголема количина сода бикарбона.

3. Оставете ја сода бикарбоната најмалку еден час, а потоа соберете ја со помош на правосмукалка. Користете ја правосмукалката без нејзините додатоци и чистете дел по дел.

4. За длабинско чистење на душекот потребно е да направите чистење со пареа. Освен тоа, не заборавајте на перниците. Тие се исто така збир на бактериите, а особено доколку зачестено се потите во текот на ноќта. Најдобро е перниците да ги менувате на секои две години.

Запомнете, дури третина од вашиот живот ви поминува во спиење. Затоа морате да обрнете внимание на вашиот душек исто како што обрнувате внимание на другите делови од домот. 

Би можело да ве интересира:

Идеи за декорирање со кои ќе ја внесете пролетта во домот, без многу пари Свежо цвеќе, мирисливи свеќи и декортивни перници со „весели“, пролетни мотиви.....
4 трендови за уредување на двор што се хит сезонава (и 3 кои се демоде) Наместо пластични вазни за цвеќиња, изберете керамички со рустикален изглед, а г...
Грешки при уредувањето заради кои постојано мора да чистите во домот (и залудно трошите време и пари... Наместо голем тепих во домот, подобро е да изберете еден помал килим, а преполне...
4 бои кои не треба да доминираат во вашиот дом (делуваат застарено) Сивата, црната, сината и зелената се бои на кои треба да заборавите оваа година,...
18 идеи од Пинтерест за стилско уредување мала бања (фото) Ако имате мала бања, не очајувајте - постои начин да ставите сè на едно место, а...
Предлог летна декорација - Украсете го домот со сончогледи (фото) Без разлика на сезоната, сончогледите се секогаш добра идеја за да внесете свежи...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg