Најевтин и најбрз начин да ги одзатнете одводите во домот


Најевтин и најбрз начин да ги одзатнете одводите во домот

Сигурно многу пати до сега ви се случило во сред миење на садовите, да ви се запуши одводот, па со часови и денови да чекате некој да го поправи.

najevtin-i-najbrz-nacin-da-gi-odzatnete-odvodite-vo-domot-01.jpg

Некои од вас можеби користат скапи хемикалии за таа цел, но ефектот никако не е како што посакувате.

За да бидете снаодливи домаќини, ви предлагаме еден многу евтин трик.

Во одводот треба да ставите 250g сода бикарбона, а потоа да истурите 120ml алкохолен оцет и веднаш да го затворите одводот.

По половина час отворете го одводот и пуштете силен млаз жешка вода околу 3-4 минути.

Ова е и одлична превенција која може да ја практикувате еднаш месечно за да не се најдете во непријатна ситуација.

Би можело да ве интересира:

Постои разлика меѓу уредно и чисто: Како дома сѐ да ви е под конец? Сите ние имаме некој пријател (или пак можеби вие сте тие) што во домот одржува ...
Генијални идеи за конечно да ги средите и организирате фиоките и шкафчињата (фото) Секој дом има по неколку шкафчиња и фиоки во кои владее апсолутен хаос. Сега ви ...
Средени чевли - среден ходник: 20 идеи за чување на чевлите Секој ходник има потреба од шкафче во кое чевлите ќе бидат наредени под конец......

Најчитани неделава