Велигденска бајка во домот на Драгана од Гостивар (фото)


Велигденска бајка во домот на Драгана од Гостивар (фото)

Од колачиња со зајчиња до декорации со јајца и разни украси … Станот на Драгана во Гостивар периодов е вистинска велигденска бајка.

veligdenska-bajka-vo-domot-na-dragana-od-gostivar-foto-01.jpg

Драгана Ѓорѓиевска e креативна девојка која живее во Гостивар. Нејзиниот стан е уреден со многу љубов и внимание, а посветеноста на деталите јасно се гледа и од фотографиите.

Таа периодов домот го уреди во велигденски дух со многу украси, како сцена од некоја бајка.

Драгана за CRNOBELO.com вели:

„Како за секој христијанин, така и за мене Велигден е посебен ден. Со нетрпение го очекувам секоја година, уште од детството. Ги негувам сите обичаи кои во моето семејство се негуваат, а сега и јас продолжувам да ги негувам во мојот дом со моето семејство.

Велигден е моја духовна инспирација, љубов, енергија, моќ, радост. Секоја година Велигден е ист, но и различен, посебен. Тогаш мојот дом наликува на вистинска бајка.

Централно место во мојот дом е корпата со велигденски јајца. Секое јајце е посебна декорација за себе.

Оваа година велигденските јајца ги насликав со бои за уметничко сликање, а мотивот е инспирација од природата, симболот на животот, љубовта и убавината. Велигден е причина за постоење, за празнување!

Фотки од домот на Драгана:

©CRNOBELO.com Забрането преземање и копирање. Крадењето на авторски текстови е казниво со закон.

С. С. | Црнобело 

Би можело да ве интересира:

Фотки кои ќе ве убедат дека домот по реновирањето изгледа непрепознатливо Реновирањето на домот е долг и напорен процес. Потребни се добри идеи, план, ушт...
Многу украси на полиците и уште 8 работи во домот кој прават да изгледа старомодно Од тешки завеси со многу детали до мебел во сет, кои се најчестите грешки при ур...
Фото докази дека и малата кујна може да ја уредите стилски и функционално Малите станови очекувано имаат и помали кујни, но не очајувајте дека не може да ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg