Кај Христина дома: Шик плочките во кујната ми се погодок, но малиот број фиоки ми се промашување (фото)


Кај Христина дома: Шик плочките во кујната ми се погодок, но малиот број фиоки ми се промашување (фото)

„На кујна која чинеше 150 евра ѝ сменивме работна плоча, рачките од истата од сиви ги офарбав црни за да бидат дел од мојот црно-бел свет и додадов шарки на меко затворање, кујната како во минатиот, така и во овој дом ми е централно место и сакав да се чувствувам убаво во неа“, раскажува 32-годишната Цики од Скопје.

kako-izgledashe-sekojdnevieto-vo-kabul-i-avganistan-pred-nemilite-nastani-niz-fotki-001.jpg

Христина Цики од Скопје е страстен љубител на домашното уредување и трошење пари на декорација. Таа има 32 години и по професија e менаџер на човечки ресурси.

На својот Инстаграм профил таа постојано објавува фотки од својот стилскии уреден дом.

За CRNOBELO.com таа споделува искуства од уредувањето на нејзиниот, како што вели самата, привремен дом:

„Кога се одлучуваш преку ноќ да го продадеш станот во кој пред цели 4 години си ја вложил цела енергија и љубов за да го направиш дом и решаваш да се преселиш во друг привремено (за две години) секако дека ќе направиш многу грешки во уредувањето, но истовремено ќе научиш многу нешта.

kaj-hristina-doma-restavriranata-biblioteka-mi-e-pogodok-no-malkute-fioki-vo-kujnata-mi-se-promashuvanje-foto-04.jpg

Пред неполна година донесовме одлука дека тогашниот наш стан ни е мал и мора да го продадеме и да купиме нов поголем.

kaj-hristina-doma-restavriranata-biblioteka-mi-e-pogodok-no-malkute-fioki-vo-kujnata-mi-se-promashuvanje-foto-03.jpg

Во целата приказна се решивме привремено да живееме на кат со родителите на сопругот, кат од стан, кој се наоѓа на поткровје и кој е веќе опремен со парчиња мебел, а треба да го средиме по наш (читај мој вкус и желба) за да биде дом во наредните скоро 2 години.

kaj-hristina-doma-restavriranata-biblioteka-mi-e-pogodok-no-malkute-fioki-vo-kujnata-mi-se-promashuvanje-foto-09.jpg

Трансформацијата и процесот беше тежок и макотрпен, домот кој го средував пред 4 години решивме да го продадеме со најголем дел од мебелот, односно со цела опремена кујна со апарати, со вградени плакари итн., она што го донесовме во новиот дом беше гарнитурата од која никако не сакавме да се одделиме, креветот од спалната и трпезаријата.

kaj-hristina-doma-restavriranata-biblioteka-mi-e-pogodok-no-malkute-fioki-vo-kujnata-mi-se-promashuvanje-foto-07.jpg

Најголема грешка која ја направив е што не си ја земав кујната и сите делови од неа, многу ќе ми олеснеше, ама за сметка на тоа си купивме кујна со многу прифатлива цена и сами ја досредувавме и сами ја доправувавме.

kaj-hristina-doma-restavriranata-biblioteka-mi-e-pogodok-no-malkute-fioki-vo-kujnata-mi-se-promashuvanje-foto-05.jpg

На кујна која чинеше 150 евра ѝ сменивме работна плоча, рачките од истата од сиви ги офарбав црни за да бидат дел од мојот црно-бел свет и додадов шарки на меко затворање, кујната како во минатиот, така и во овој дом ми е централно место и сакав да се чувствувам убаво во неа.

kaj-hristina-doma-restavriranata-biblioteka-mi-e-pogodok-no-malkute-fioki-vo-kujnata-mi-se-promashuvanje-foto-11.jpg

Со оваа кујна изгубив многу на простор на складирање што за мене е проблем бидејќи имам еден тон работи од другата кујна, секогаш сум за повеќе фиоки за складирање отколку ормарчиња.

kaj-hristina-doma-restavriranata-biblioteka-mi-e-pogodok-no-malkute-fioki-vo-kujnata-mi-se-promashuvanje-foto-13.jpg

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

Фото докази дека и малата кујна може да ја уредите стилски и функционално Малите станови очекувано имаат и помали кујни, но не очајувајте дека не може да ...
Фото-докази дека за нов изглед на спалната, доволно е да смените само неколку мали детали Ако сакате да направите промена во спалната, нема потреба да се расправате со ма...
Идеи за „ученички катчиња“ во собата на децата каде учењето ќе им оди полесно (фото) Зависно од тоа колку се големи децата и со каков простор располагате – уредете г...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg