Кај Магдалена дома: Уредувањето на ходникот ми е погодок, но подот во кујната ми е промашување (фото)


Кај Магдалена дома: Уредувањето на ходникот ми е погодок, но подот во кујната ми е промашување (фото)

„Плакарот за палта во ходникот ни е и погодок, но и промашување. Погодок е во смисла на тоа што сите јакни и палта се скриени внатре и токму тоа и ни беше целта – да ги избегнеме класичните закачалки во ходник кои мене лично ми изгледаат неуредно, но промашување ни е бидејќи не собира многу закачалки и е малку тесно“, раскажува 31-годишната Магдалена од Скопје.

kaj-magdalena-doma-ureduvanjeto-na-hodnikot-mi-e-pogodok-no-podot-vo-kujnata-mi-e-promashuvanje-foto-01.jpg

Магдалена Костовска (31) е дипломиран преведувач, но и вљубеник во уредување на ентериерот. Нејзиниот стан во Скопје е уреден со многу внимание и љубов.

За CRNOBELO.com таа споделува искуства од уредувањето на нејзиниот дом:

„Иако не помина долго време откако се вселивме, речиси 3 години, сепак има одредени работи кои ако се вратиме наназад, би ги направиле малку поинаку. Би рекла дека сепак немаме многу промашувања. Секое делче е добро смислено пред да се реализира.

kaj-magdalena-doma-ureduvanjeto-na-hodnikot-mi-e-pogodok-no-podot-vo-kujnata-mi-e-promashuvanje-foto-02.jpg

Во однос на кујната, како промашување можам да го наведам тоа што шкафчињата не се до горе. И вака има простор, но така би имало повеќе, а кога станува збор за кујна, повеќе простор за складирање е секогаш добредојден.

kaj-magdalena-doma-ureduvanjeto-na-hodnikot-mi-e-pogodok-no-podot-vo-kujnata-mi-e-promashuvanje-foto-03.jpg

Плакарот за палта во ходникот ни е и погодок, и промашување. Погодок е во смисла на тоа што сите јакни и палта се скриени внатре и токму тоа и ни беше целта – да ги избегнеме класичните закачалки во ходник кои мене лично ми изгледаат неуредно и наместо тоа, сите палта, јакни и сл. да се средени внатре. Но промашување ни е бидејќи не собира многу закачалки и е малку тесно.

kaj-magdalena-doma-ureduvanjeto-na-hodnikot-mi-e-pogodok-no-podot-vo-kujnata-mi-e-promashuvanje-foto-07.jpg

kaj-magdalena-doma-ureduvanjeto-na-hodnikot-mi-e-pogodok-no-podot-vo-kujnata-mi-e-promashuvanje-foto-19.jpg

Би рекла дека погодок ни е целиот изглед на ходникот. Прво, тоа што го оставивме отворен, без да ставаме дополнителен ѕид или гипс-картон, овозможи станот да не изгуби од природната светлина, а сепак просторот визуелно да се подели. Вака изгледа како мала, посебна просторија во која сè си има своја функција.

kaj-magdalena-doma-ureduvanjeto-na-hodnikot-mi-e-pogodok-no-podot-vo-kujnata-mi-e-promashuvanje-foto-13.jpg

Уште еден погодок е тоа што немаме многу отворени полици. Знам дека потешко се одржуваат, повеќе фаќаат прашина и не се многу практични, па појдовме од тоа и многу работи ни се во затворени шкафчиња, освен неколку делови каде се разбира имаме декорации.

kaj-magdalena-doma-ureduvanjeto-na-hodnikot-mi-e-pogodok-no-podot-vo-kujnata-mi-e-promashuvanje-foto-08.jpg

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

Фото докази дека и малата кујна може да ја уредите стилски и функционално Малите станови очекувано имаат и помали кујни, но не очајувајте дека не може да ...
Фото-докази дека за нов изглед на спалната, доволно е да смените само неколку мали детали Ако сакате да направите промена во спалната, нема потреба да се расправате со ма...
Кај Христина дома: Шик плочките во кујната ми се погодок, но малиот број фиоки ми се промашување (фо... „На кујна која чинеше 150 евра ѝ сменивме работна плоча, рачките од истата од си...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg