„Живеам во најмалиот стан во Њујорк од само 9m² - како функционирам?“

Како изгледа животот во стан од само 9m²? Дали ова навистина е најмалиот стан во Њујорк? Дечкото што живее во него споделува трикови за функционирање во мал простор...

dechko-zhivee-vo-eden-od-najmalite-stanovi-vo-njujork-ima-samo-9m-foto-01.jpg

Рон Ервин е комичар и актер од САД кој живее во еден од најмалите станови во Њујорк и тоа со вкупна површина од само 9m². Тој дури тврди дека станува збор за буквално најмалиот стан во Њујорк.

dechko-zhivee-vo-eden-od-najmalite-stanovi-vo-njujork-ima-samo-9m-foto-04.jpg

Месечната кирија му е 850 евра, а Ервин вели дека си има трикови како максимално да го искористи просторот.

Тој пред една година се доселил во Њујорк и поради високите кирии морал да научи како да се снаоѓа во ваков мал простор.

dechko-zhivee-vo-eden-od-najmalite-stanovi-vo-njujork-ima-samo-9m-foto-06.jpg

Во неговиот стан, односно во единствената соба, тој има мал фрижидер, кревет, плакарче со фиоки, ламба, метална конструкција за облека, како и плакарчиња за складирање на храна, козметика и средства.

Тоалетот е надвор од станот на Ервин и е заеднички со другите потстанари во објектот, но со оглед на тоа што нема други потстанари, Ервин вели дека е само за него.

dechko-zhivee-vo-eden-od-najmalite-stanovi-vo-njujork-ima-samo-9m-foto-03.jpg

Тој споделува неколку совети како полесно да функционирате ако живеете во мал простор:

- Не треба да поседувате многу работи или ако поседувате треба да се ослободите од нив и да ги оставите само најнеопходните.

- Мора сè да биде едноставно и постојано уредно, затоа што нередот во мал стан ситуацијата ја прави 10 пати полоша од што е.

dechko-zhivee-vo-eden-od-najmalite-stanovi-vo-njujork-ima-samo-9m-foto-09.jpg

- Главен трик за максимално користење на просторот е повеќенаменска употреба на работите и многу фиоки. Тој вели дека плакарчето со фиоки може да се користи и како работно биро.

- За складирање најдобро место е просторот под креветот, а и вертикално закачување, односно работи да висат од таванот или на ѕид.

dechko-zhivee-vo-eden-od-najmalite-stanovi-vo-njujork-ima-samo-9m-foto-05.jpg

- Вели дека мора да го адаптирате својот животен стил и да функционирате без работите кои ги немате во домот.

- Најдобар совет од сите кога живеете во мал стан, Ервин вели дека е да излегувате најмногу што можете, особено во градови како Њујорк каде сè е надвор и градот е совршено место за да ви биде „дневна соба“.

dechko-zhivee-vo-eden-od-najmalite-stanovi-vo-njujork-ima-samo-9m-foto-08.jpg

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

На гости кај Драгана: Есенска бајка во стан во Гостивар со тикви и цвеќе (фото) „Многумина ќе речат во есен има магливи утра, дождови и ветер, но јас ја са...
Немаат врата во бањата, уредувале по Пинтерест – Мила Кунис и Ештон Кучер го покажаа домот, за кој г... „Сакавме куќата која е изградена од 1930-ите години да изгледа како стара штала,...
5 креативни идеи како да ги изложите цртежите на вашите деца во домот Направете галерија на ѕидот или закачете ги на жица - постојат многу начини на к...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg