Зелена, пост-празнична диета за детоксикација на организмот
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Зелена, пост-празнична диета за детоксикација на организмот

Оваа диета е наменета за сите оние кои непланирано ќе претераат со консумирањето на месо, слатки и алкохолни пијалаци.

zelena-post-praznicna-dieta-za-detoksikacija-na-organizmot-01

По мрсниот и нездрав период, време е да му посветите малку повеќе внимание на здравјето. Збогатете ја вашата исхрана со овошје, зеленчук и интегрални житарки кои се извор на витамини и минерали.

Токму затоа, оваа диета е идеална за пост празничниот период.

План на диетата:

Наутро: Голема чаша свежо цеден, овошен сок

До 12 часот на пладне: Само свежо овошје

Попладне: Свежа салата, зеленчук, интегрален леб, житарки или супа

Главен оброк: Сок од свеж зеленчук, компир, варен ориз

Вечера: Чинија мешана, сезонска салата


Правила на диетата:

Посебно значење во оваа диета има комбинирањето на храната, која го олеснува процесот на варење.

Компирот секогаш се јаде со други зеленчуци, варени или свежи.

Овошјето никогаш не го јадете како додаток, ниту пак по друг оброк, како десерт, туку исклучиво на празен стомак.

По консумирањето на овошјето треба да помине најмалку половина час пред да јадете друг вид на храна.

Овошјето може да се јаде 3 часа по внесувањето на компир или ориз во организмот.

Би можело да ве интересира:

Диета за невести – 6-дневно мени со кое ќе бидете во форма до свадба Идните невести на кои им се ближи свадбата веројатно веќе паничат за изгледот и ...
План за поздрава исхрана, за сите кои се стрвни кога ќе видат пица или колаче Дали припаѓате во онаа група луѓе кои кога ќе видат печиво, чоколадо или колачи ...
„Јајце диета“: Ќе симнете до 7 килограми за 14 дена Оваа диета е едноставна за следење, со евтини намирници и точно утврден распоред...

Најчитани неделава