Нова, хит диета: Со помош на дланката одредете ја големината на порцијата
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Нова, хит диета: Со помош на дланката одредете ја големината на порцијата

Диетата во која главна улога игра големината на вашата рака е новиот хит во светот. Се работи за едноставно мерење на количината на храната која смеете да ја внесете, со цел да избегнете вишок калории и масти.

nova-hit-dieta-so-pomos-na-dlankata-odredete-ja-goleminata-na-porcijata-01

Нутриционистите неодамна открија дека главниот проблем со прејадувањето е тоа што луѓето не знаат правилно да ја сервираат храната.

Па така, ако секој ден јадете здрава салата со минимум калории мислите дека се храните правилно. Но, количината која ја внесувате често пати може да ве доведе до спротивни резултати од посакуваните.

Затоа, по препорака на врвните нутриционисти, храната треба да ја мерите според големината на вашата дланка.

Количината на маргарин кој го мачкате на едно парче леб не смее да е поголема од третина од вашиот показалец, а парчето месо кое ќе го изедете не смее да е поголемо од дланката, без да ги вклучите прстите во мерењето.

Останатите мерки ќе ги откриете од оваа фотографија:

nova-hit-dieta-so-pomos-na-dlankata-odredete-ja-goleminata-na-porcijata-02

Би можело да ве интересира:

Како да се справите со вишокот килограми? Ако сте од оние луѓе кои постојано се во борба со вишокот  килограми и един...
Што влијае најмногу на вашата тежина? Многу луѓе сакаат да ослабат и да ја намалат тежината, посебно во лето, но тоа н...
3 вистини со кои мора да се соочите ако сакате да ослабете и да ја одржувате тежината  Се обидувате да ослабeте со месеци или можеби години. Конечно, слабеете до...

Најчитани неделава