Најпознати лаги за храната заради кои се дебелееме и разболуваме
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
SEO Specialist 26-10-2020


Најпознати лаги за храната заради кои се дебелееме и разболуваме

Нутриционистите се преполни со теории кои со текот на времето и новите научни сознанија се побиваат, а овие кои ќе ги прочитате во продолжение може да ви помогнат во секојдневната исхрана.

najpoznati-lagi-za-hranata-zaradi-koi-se-debeleeme-i-razboluvame-01

Некои од овие лаги се одговорни за вишокот килограми и честите неправилности во телото, па затоа вреди што побрзо да ги дознаете.

1. Јајцата не се здрави

Јајцата се неверојатно хранливи и често се наречени природен мултивитамин. Во минатото се исфрлувале од исхраната заради големото количество на холестерол, но во меѓувреме е откриено дека токму тој холестерол се смета за добар и не ја попречува работата на срцето. Покрај тоа, јајцата за појадок може да ви помогнат да ослабете.

2. Сите калории се исти

Вистината е далеку поразлична - калориите меѓусебно се разликуваат, па различно влијаат на сите делови од телото.

3. Големото количество протеини е лошо за здравјето

Наводно, им штети на коските, но најновите истражувања го тврдат спротивното - оние кои јадат повеќе протеини имаат подобра цврстина на коските и помал ризик од скршеници. Покрај тоа, протеините помагаат во процесот на слабеење и го намалуваат ризикот од заболувања на срцето и крвните садови.

4. Кафето ви штети

Кафето краткорочно го зголемува крвниот притисок, но затоа значајно го намалува ризикот од заболувања како што се дијабетесот од тип 2, Алцхајмеровата и Паркинсовата болест. Кафето го забрзува метаболизмот и ја зголемува работата способност. Покрај тоа, кафето е најголем извор на антиоксиданси.

5. Најздрава диета е онаа со малку масти и многу јаглени хидрати

Ова е една од најголемите заблуди на нутриционистите, а таквата диета е докажано неефикасна.

najpoznati-lagi-za-hranata-zaradi-koi-se-debeleeme-i-razboluvame-02

6. Диетите со малку јаглени хидрати се неефикасни и штетни

Напротив. Овие диети се најлесни, најздрави и најефикасни. Покрај тоа, благодарение на нив ќе ги избегнете болестите на метаболизмот, како што е дијабетесот.

7. Мастите дебелеат

Да, но само ако во исхраната се комбинира со јаглени хидрати. Во спротивно, диетите богати со масти овозможуваат губење на тежината.

8. Сите би требало да внесуваме помалку сол

Помалото количество на сол во организмот докажано го намалува крвниот притисок, но не го подобрува здравјето во целина. Наспроти тоа, премалите количини на сол може да ве доведат до штетни последици.

Би можело да ве интересира:

7 очигледни знаци дека диетата не ви одговара Дури и ако диетата ви помага лесно да ги намалите килограмите, не значи дека е в...
Предлог две брзи диети: Слабеење до 5 килограми за 5 дена Брзите диети се обвинети дека ги следи јо-јо ефект, односно дека изгубените кило...
Една лажичка кокосово масло во утринското кафе ќе ви помогне да ги стопите килограмите Кокосовото млеко, масло и вода, како и многу други производи врз основа на кокос...

Најчитани неделава