5 состојки кои го топат салото на стомакот


5 состојки кои го топат салото на стомакот

За да го намалите обемот на струкот и да го стопите салото на стомакот, не е потребно да гладувате, туку да внесувате некои клучни состојки во исхраната.

5-sostojki-koi-go-topat-saloto-na-stomakot-001

Ако покрај нивното внесување, дополнително и вежбате поинтензивно, тогаш згодната фигура ви е неизбежна.

Ова се 5 производи и состојки со кои ќе го стопите салото на стомакот:

1. Јогурт или кисело млеко

Пробиотските бактерии во јогуртот влијаат поволно на здравјето на вашиот систем за варење. Покрај тоа ги намалува гасовите и подуеноста, а со тоа ќе ви го „израмни“ и стомакот.

2. Интегрални житарки

Белото брашно и оризот заменете ги со интегрално брашно и кафеав ориз. Така ќе го намалите салото околу струкот, бидејќи ќе го смалите и производот на инсулин, а со тоа ќе го олесните и разградувањето на телесните масти.

3. Производи богати со витамините А, Ц и К

Брокули, прокељ, пиперка и грав. Зеленчук кој ќе ви ги даде и потребните витамини и потребната енергија, а нема да ви го отежне варењето на храната и создавањето масни наслаги.

4. Мононезаситени масти

Новите истражувања покажуваат дека исхраната богата со мононезаситени масти, како што е маслиновото масло, го топи салото на стомакот.

5. Оцет

Состојката која му дава кисел вкус на оцетот има силен мирис и моќ да ги топи мастите. Според едно јапонско истражување забележано е дека дебелите луѓе кои консумираат 1 до 2 лажици јаболков оцет дневно, за период од 12 недели имаат значајно пониска телесна тежина, индекс на телесна маса, масти и обем на струк, за разлика од оние кои не консумираат оцет.

Истражувачите сметаат дека причина за тоа е оцетната киселина која активира гени што произведуваат протеини кои ги разложуваат мастите.

Би можело да ве интересира:

5 вкусни салати со кои за 5 дена ќе симнете 2 килограми За да бидете на здрав режим на исхрана и плус да ослабете некое кило, ви требаат...
Хроно исхрана и мени за почетници Моментално цел свет го менува обичниот начин на исхрана со хроно диета. Ако сака...
Колку оброци треба да јадете дневно за да не се здебелите? За многумина од нас, зборот диета е  составен од 5 букви кои звучат како на...