Навики кои ќе ви помогнат да бидете здрави и да изгледате добро со минимален труд


Навики кои ќе ви помогнат да бидете здрави и да изгледате добро со минимален труд

Никогаш не е доста од нови совети и трикови за тоа како да останеме здрави и воедно да изгледаме добро.

naviki-koi-kje-vi-pomognat-da-bidete-zdravi-i-da-izgledate-dobro-so-minimalen-trud-01.jpg

Секако, она што на сите им е најважно е ако е возможно тоа да се случи со минимално вложување труд.

Не е секогаш така, но сепак е возможно. Важно е да сте посветени и со мали чекори да постигнете голем резултат.

Неколку совети со кои телото ќе ви биде фит, здраво и ќе се чувствувате привлечно:

Престанете да броите калории

Високо квалитетните состојки во храната и нивната количина се многу поважни отколку бројот на калории.

Обрнувајте внимание на тоа колку е здрава и што содржи храната, а не колку калории има.

naviki-koi-kje-vi-pomognat-da-bidete-zdravi-i-da-izgledate-dobro-so-minimalen-trud-02.jpg

Половина од чинијата наполнете со зеленчук

Истражувањата покажуваат дека ако ставите многу зеленчук, па и овошје во вашиот тањие, здравјето драстично се подобрува, а ова сите го знаеме.

Па за да се натерате да го правите тоа, секогаш половина од чинијата нека ви биде резервиран за зеленчук или овошје, независно што е другата половина од оброкот.

naviki-koi-kje-vi-pomognat-da-bidete-zdravi-i-da-izgledate-dobro-so-minimalen-trud-03.jpg

Јадете што сакате и кога сакате

Понекогаш, одлучуваме да ги избегнуваме омилените производи некое време, но тоа не може да трае засекогаш и кога ќе заврши тој период, надокнадуваме со сите јадења, заради што повеќе се дебелееме.

За секогаш да бидете здрави и да изгледате добро, јадете без чувство на вина, но умерено. Не си забранувајте ништо на долг период.

Применувајте го правилото на „2 залчиња“

Ако сакате да јадете нешто што не е многу здраво и знаете дека има повеќе калории, „измамете“ го мозокот – каснете еден залак, напијте се чаша вода, а потоа каснете уште еден залак.

Чувството на најаденост ќе ви дојде многу побрзо и нема да мора да изедете голема количина, а сепак ќе се насладите.

naviki-koi-kje-vi-pomognat-da-bidete-zdravi-i-da-izgledate-dobro-so-minimalen-trud-04.jpg

Почнете го денот со протеин

Храната богата со протеин го намалува нивото на хормонот на глад. Затоа, јајцата, месото и јогуртот може да ве најадат многу побрзо и да ве држат до ручек, за разлика од појадок на база на јаглехидрати.

naviki-koi-kje-vi-pomognat-da-bidete-zdravi-i-da-izgledate-dobro-so-minimalen-trud-006.jpg

Шетајте 2 минути на секој час

Ако мора да седите додека работите, поставете си правило – прошетајте 1-2 минути на секој час.

Секогаш може да најдете причина да прошетате до друга канцеларија, да излезете на воздух на тераса или да отидете до продавница.

Ова ќе ви помогне да бидете барем малку поактивни во текот на цел ден.

Никогаш не јадете грицки директно од кеса

Ако јадете директно од кеса, понекогаш може да изедете и многу поголема количина, посебно ако се работи за големо пакување.

Ставете ги грицките во чинија (со умерена големина) со цел да имате контрола врз количината и да престанете кога ќе ја изедете „порцијата“.

naviki-koi-kje-vi-pomognat-da-bidete-zdravi-i-da-izgledate-dobro-so-minimalen-trud-05.jpg

Користете го „правилото 10 минути“

Ова важи за многу работи во животот. Секогаш почнувајте со 10 минути. Ако сакате да вежбате, но се оправдувате со тоа дека немате време, почнете со 10 минути во денот, дома.

10 минути ништо нема да ви сменат временски, ќе се чувствувате подобро и со тек на време со сигурност ќе ги зголемите минутите.

Бирајте богати оброци

Според истражувањата, големите порции храна богата со вода е одличен начин да не се прејадете.

Направете салата во голем сад и брзо ќе го наполните стомакот, без да се прејадете, а ќе се чувствувате понајадено отколку од јаткасти плодови или суво овошје.

naviki-koi-kje-vi-pomognat-da-bidete-zdravi-i-da-izgledate-dobro-so-minimalen-trud-06.jpg

Работете покрај прозорец

Истражувањата покажуваат дека голема количина на сончева светлина има позитивно влијание врз 2 работи – квалитетот на вашиот сон и продуктивноста.

Па доколку постои можност, најдете начин да го преместите вашето работно катче покрај прозорец. Ќе бидете попродуктивни, а уште поважно ќе имате добар сон, што е основно за нашето здравје.

naviki-koi-kje-vi-pomognat-da-bidete-zdravi-i-da-izgledate-dobro-so-minimalen-trud-07.jpg

Пијте топли пијалаци

Топлите пијалаци, идеално 30 минути пред оброк, го забрзуваат процесот на варење и ја подобруваат продуктивноста на метаболизмот, а исто така ја подобруваат и циркулацијата на крвта.

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Што е флекситаријанска диета и зошто сите ја пробуваат? Флекситаријанската диета во краток временски период стекна голем број на следбен...
Мотивација за лето: 12 секојдневни и едноставни навики за слабеење Никогаш доста од совети и мали правила за поубав изглед, особено во летниот пери...
5 навики поради кои Французинките не се дебелеат Тие се познати како дами кои успеваат да останат во топ форма, иако јадат леб, д...