Три пијалаци со кои ќе го забрзате метаболизмот
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Три пијалаци со кои ќе го забрзате метаболизмот

Секако дека треба да внимаваме на исхраната и физичката активност кога станува збор за слабеењето, но работата на метаболизмот е исто така многу важна.

tri-pijalaci-so-koi-kje-go-zabrzate-metabolizmot-01.jpg

Па така, доколку имате потреба да ја забрзате неговата работа, постојат пијалаци кои се идеални за тоа.

Можете да ги подготвите сами дома, со намирници кои се лесно достапни или пак, веќе ги имате во домаќинството.

3 пијалаци кои го забрзуваат метаболизмот:

Кефир со зачини

Во 1 шолја кефир, додадете 1 лажица цимет, 1 лажица мед и малку изрендан ѓумбир. Сите состојки измешајте ги добро и пијалакот е подготвен.

Кефирот е одличен за варењето на храната и го забрзува активното работење на желудникот, како и отстранувањето токсини.

Пијте го пијалакот 2 пати на ден, наутро на празен стомак и навечер, пред спиење.

tri-pijalaci-so-koi-kje-go-zabrzate-metabolizmot-02.jpg

Јаболко со цимет

Исечкајте едно јаболко на тенки парчиња и прелијте ги со 300 ml вода. Потоа, додадете 10 лажици мелен цимет. Измешаните состојки нека отстојат 2 часа на ладно место пред консумација. Пијте го пијалакот пред спиење.

Јаболката се богати со влакна, а циметот е познат по своите корисни својства, како забрзување на метаболизмот и согорувањето на масти.

tri-pijalaci-so-koi-kje-go-zabrzate-metabolizmot-03.jpg

Меден пијалак

Ставете пола лажица мелен цимет во една чаша вода. Кога водата и циметот малку ќе провријат, покријте ги и нека отстојат 30 минути, додадете 1 лажица мед во пијалакот и повторно измешајте. Пијте го 2 пати на ден – наутро на празен стомак и навечер.

Медот е еден од најефективните намирници кои го забрзуваат метаболизмот, а заедно со циметот се одличен пар за губење на тежината.

tri-pijalaci-so-koi-kje-go-zabrzate-metabolizmot-04.jpg

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

5 вкусни салати со кои за 5 дена ќе симнете 2 килограми За да бидете на здрав режим на исхрана и плус да ослабете некое кило, ви требаат...
Диета за враќање на холестеролот во нормала Недостатокот на движење заради ладното време во комбинација со обилните и мрсни ...
Есенска диета со супа од тиква Искористете ја предноста на сезоната на тикви и користете ја во облик на супа, к...

Најчитани неделава