Виножито диета со која ќе ослабете до лето и ќе го подобрите здравјето
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
"Сто... 20-01-2021


Виножито диета со која ќе ослабете до лето и ќе го подобрите здравјето

Сите сакаат да бидат во добра форма додека да дојде летото, па дури и порано, со оглед на нетрпението.

vinozhito-dieta-so-koja-kje-oslabete-do-leto-i-da-go-podobrite-zdravjeto-01.jpg

Во периодот на диети, опседнатост со здрав начин на исхрана и вежбање, ви нудиме хит диета која има повеќе користи.

Освен што ќе ви помогне да ја постигнете посакуваната тежина, ќе ви бдие од голема корист и за здравјето. Наречена е виножито диета, бидејќи е составена од храна во сите бои, а секоја од нив има различен придонес.

Доброто е тоа што не мора да размислувате за вашите оброци – едноставно, заменете ги сите штетни работи со овошје и зеленчук во сите 5 бои и подобрувањето ќе дојде само по себе.

Пролетна, лесна и ефективна диета во која ќе уживате , без да се мачите.  

Правилата се лесни и едноставни – јадете 5 шолји овошје и зеленчук во 5 различни бои, секој ден.

Црвена храна: јагоди, лубеница, розов цитрон, цвекло, малини, црвен кромид, домат и уште многу други.

Бенефит: богата со антиоксиданси, витамини и други состојки кои имаат анти-воспалителни својства и го намалуваат ризикот за рак.

vinozhito-dieta-so-koja-kje-oslabete-do-leto-i-da-go-podobrite-zdravjeto-02.jpg

Жолта и портокалова храна: лимон, морков, тиква, пченка, жолти јаболка, праски, кајсии, диња, ананас и сл.

Бенефит: Во оваа храна има многу бета каротен и витамин Ц, кои се одлични за заштита на кожата, го подобрува видот, помага во намалување на ризик од рак, срцеви заболувања, катаракта, артритис или оштетување на крвните садови.

vinozhito-dieta-so-koja-kje-oslabete-do-leto-i-da-go-podobrite-zdravjeto-03.jpg

Бела храна: карфиол, кромид, лук, дајкон и уште многу други работи кои ќе ги сретнете на пазар.

Бенефит: Белата храна содржи антиоксиданси и состојки кои имаат антивоспалително својство, па спречува проблеми со срце и го зајакнува имунолошкиот систем. Кромидот е одличен пробиотик, а лукот има состојка која помага при намалувањето на шеќерот во крвта.

vinozhito-dieta-so-koja-kje-oslabete-do-leto-i-da-go-podobrite-zdravjeto-04.jpg

Зелена храна: спанаќ, краставица, магдонос, лимета, тиквички, аспарагус, марула, авокадо, киви, зелени јаболка, брокула, боранија и уште многу други.

Бенефит: Хлорофилот кој се состои во зелената храна помага при спречување на рак, како и во детоксикација на црниот дроб, а одржува добра контрола над тежината.

vinozhito-dieta-so-koja-kje-oslabete-do-leto-i-da-go-podobrite-zdravjeto-05.jpg

Сина и виолетова храна: виолетова зелка, боровинки, грозје, црни рибизли, модар домат, сливи, аронија и уште многу други.

Бенефит: Сината и виолетова храна помага при намалувањето на ризикот од рак, а е одлична и за уринаторниот тракт. Антоцијанинот кој се состои во оваа храна, се бори против оштетата во клетките и го поттикнува здравјето на срцето, намалува холестерол и помага во борба со прекумерна тежина.

vinozhito-dieta-so-koja-kje-oslabete-do-leto-i-da-go-podobrite-zdravjeto-06.jpg

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

План за поздрава исхрана, за сите кои се стрвни кога ќе видат пица или колаче Дали припаѓате во онаа група луѓе кои кога ќе видат печиво, чоколадо или колачи ...
Диета за невести – 6-дневно мени со кое ќе бидете во форма до свадба Идните невести на кои им се ближи свадбата веројатно веќе паничат за изгледот и ...
Што е флекситаријанска диета и зошто сите ја пробуваат? Флекситаријанската диета во краток временски период стекна голем број на следбен...

Најчитани неделава